Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Domuz böbreği nakledilen ilk hasta hayatını kaybetti

Geçtiğimiz mart ayında, ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Boston kentinde yer alan bir hastanede genetiği değiştirilmiş domuzdan böbrek nakli yapılan ilk insan olan 62 yaşındaki Rick Slayman hayatını kaybetti. Olayla ilgili hastane açıklama yaptı.

Domuz böbreği nakledilen ilk hasta hayatını kaybetti

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Boston kentinde yer alan Massachusetts Hastanesi’nde geçtiğimiz mart ayında genetiği değiştirilmiş bir domuzdan böbrek nakli yapılan ilk insan olan Rick Slayman hayatını kaybetti.

Massachusetts Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, "Hastane nakil ekibi, Rick Slayman'ın ani ölümünden derin üzüntü duymaktadır. Ölümün yakın zamanda yapılan naklin bir sonucu olduğuna dair elimizde herhangi bir gösterge bulunmamaktadır” denildi.

Slayman'ın ailesi ise yaptığı açıklamada, "Ailemiz sevgili Rick'in ani vefatından derin üzüntü duymakla birlikte onun pek çok kişiye ilham verdiğini bilerek büyük teselli bulmaktadır" dedi.

NAKİL AMELİYATI 4 SAAT SÜRMÜŞTÜ

Slayman'ın nakil ameliyatı dört saat sürmüş ve hastane bu operasyonu hastalara daha kolay ulaşılabilir organlar sağlama arayışında önemli bir kilometre taşı olarak nitelendirmişti.

Slayman, 7 yıl diyalize girdikten sonra 2018 yılında aynı hastanede böbrek nakli olmuş, ancak nakledilen böbrek 5 yıl sonra iflas etmiş ve Slayman diyaliz tedavilerine yeniden başlamıştı.

Söz konusu böbrek, eGenesis adlı şirket tarafından insanlara zararlı genleri çıkarmak ve uyumluluğu artırmak için genetik olarak düzenlenmiş bir domuzdan sağlanmıştı. Şirket, ayrıca insanları enfekte etme potansiyeline sahip olan domuzlara özgü virüsleri de etkisiz hale getirmişti.


Haber Kaynağı : 12punto

ABD Domuz böbrek nakli