Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Üç ülkeden 'doğal gaz' mutabakatı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkmenistan doğal gazının Türkiye'ye ulaşması için Azerbaycan ve Gürcistan ile mutabakata varıldığını açıkladı.

Üç ülkeden 'doğal gaz' mutabakatı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ulaştırılması için mutabakata varıldığını ve anlaşma imzalandığını duyurdu. Bayraktar, "Bu kış Nahçıvan'ın doğalgazı Türkiye üzerinden teslim edilecek. En kısa sürede bu hattı (Iğdır -Nahçıvan) devreye almaya planlıyoruz" dedi.

Bakan Bayraktar açıklamasında, "Bu anlaşmanın içerisinde 2030 yılına kadar Azerbaycan kaynaklarını doğalgazının, Hazar kaynaklarındaki doğalgazın Türkiye’ye ilave gaz hacimlerinin ulaşmasını, bir kısım doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmasını öngörüyoruz. Bununla beraber yeni ve önemli bir husus, Türkmenistan doğalgazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden transit olarak Türkiye’ye ulaştırılması konusunda bir mutabakata varmış oluyoruz. Bizim Bakü-Tiflis-Erzurum, Bakü-Tiflis-Ceylan ve TANAP boru hatlarına yeni bir kardeş geliyor. 4. Boru hattımız Iğdır-Nahçivan boru hattı Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’ne doğalgaz tedarikine ilişkin bir mutabakat saptı doğrultusunda hayata geçmişti. Geçtiğimiz eylül ayındaki törenle temeli atılmıştı. İnşallah bu kış Nahçıvan’ın doğalgazı Türkiye üzerinden teslim edilecek" ifadelerini kullandı.


Haber Kaynağı : 12punto

doğal gaz Azerbaycan