Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Bakan Işıkhan açıkladı: 'İşsizlik 11 yılın en düşük seviyesinde'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, işsizlik oranının azalmasıyla ilgili olarak, "OVP ve 12. Kalkınma Planı doğrultusunda gelecek dönemde de ekonomik istikrarı ve vatandaşlarımızın kalıcı refahını sağlayan politikaları önceliklendirecek ve istihdamı destekleyici adımlar atmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Bakan Işıkhan açıkladı: 'İşsizlik 11 yılın en düşük seviyesinde'

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda bir önceki aya göre puan 0,1 azalarak yüzde 8,5 oldu. Öte yandan Geniş tanımlı işsiz sayısı 10,7 milyon ile tarihi zirveye çıktı. Son bir yılda 1 milyon 631 bin arttı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, işsizlik oranının 'azalmasına' ilişkin "OVP ve 12. Kalkınma Planımız doğrultusunda önümüzdeki dönemde de ekonomik istikrarı ve vatandaşlarımızın kalıcı refahını sağlayan politikalar ile istihdamı önceleyen adımlar atmaya devam edeceğiz" dedi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

"Ekonomimiz istihdam üretmeye devam ediyor. İşsizlik oranımız son 11 yılın en düşük seviyesinde. 

Son 12 aydır tekli hanelerde gerçekleşen işsizlik oranı; bir önceki aya göre 0,1 puan azalış ile yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşti.

İşsiz sayısı bir önceki aya göre 18 bin kişi, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 484 bin kişi azaldı. İstihdamı destekleyen politikalarımızın sonuçlarını her geçen gün daha iyi şekilde görmeye devam ediyoruz.

İstihdam sayımız 2024 yılı Nisan ayında; bir önceki yılın aynı ayına göre 983 bin artarak 32 milyon 618 bin kişi, istihdam oranı ise 1,1 puan artarak yüzde 49,5 oldu.

Son dönemlerde tarihi zirvelere ulaşan istihdam oranlarımızda gençlerin ve kadınların daha fazla pay aldığını da görüyoruz. Kadınlarda istihdam oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2 puan artış gösterdi. İşsizlik oranı ise aynı döneme göre 2,9 puan azaldı.

OVP ve 12. Kalkınma Planımız doğrultusunda önümüzdeki dönemde de ekonomik istikrarı ve vatandaşlarımızın kalıcı refahını sağlayan politikalar ile istihdamı önceleyen adımlar atmaya devam edeceğiz."


Haber Kaynağı : 12punto

Vedat Işıkhan istihdam işsizlik