Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0060
Dolar
Arrow
32,9969
İngiliz Sterlini
Arrow
42,8443
Altın
Arrow
2569,0000
BIST
Arrow
11.139

Bakan Tekin rakam verdi: Kamu tarafından fonlandırılan bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi yok

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye'de 80 kişiden birinin MEB kontenjanında öğretmen olduğunu, hiçbir ülkenin yapmadığı bir fonlandırmaya sahip olduklarını belirtti.

Bakan Tekin rakam verdi: Kamu tarafından fonlandırılan bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi yok

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AKP Erzurum İl Başkanlığı tarafından Yakutiye Kent Meydanı'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde, iki buçuk aydır ülkede yeni müfredatın tartışıldığını söyledi. Bu konuda iki şey yaptıklarını anlatan Tekin:

"Bir, bizim müfredatımız dünyada rekabet ettiğimiz diğer ülkelerin müfredatını yakalasın, aynı müfredat olsun. Çocuklarımıza onlardan daha fazla şeyi öğretmeyelim, onlardan daha az şeyi de öğretmeyelim. Dolayısıyla evrensel ölçülere uygun bir müfredat oluşturmaya çalıştık. Anlatmaya çalıştığım şey şu. Biz bundan 30-40 yıl öncenin müfredatıyla, 30-40 yıl öncenin bakış açısıyla bilgi yüklemeye devam ediyoruz. 

Dünya bunu artık terk etti. İkincisi şunu yaptık, dedik ki bizim kültürümüz, geleneğimiz, medeniyetimiz, çocuklarımız bu medeniyetimizin kültürüne sahip olsunlar, bu birikimi gelecek kuşaklara aktaralım. Bayram olduğunda, çocuklarımız büyüklerin ellerini öpme geleneğinden vazgeçmesinler. Bayram olduğunda, çocuklarımız nerede yaşarsa yaşasınlar, gelsinler büyüklerinin kabirlerini ziyaret etsinler, memleketteki büyüklerin ellerini öpsünler. Bu gelenekler devam etsin istiyoruz, çocuklarımız bunları öğrensin istiyoruz.

Muhalefet de diyor ki bunlara gerek yok. Ben de diyorum ki bizim halkımız, bizim milletimiz bunu arzu ediyor, bunu istiyor. Değerlerimiz, bizi bir arada tutan, bizi millet yapan değerlerimiz, asgari müştereklerimiz mutlaka gelecek kuşaklara aktarılsın istiyoruz. Böyle bir müfredat değişikliği de yapmış olduk.

İnşallah sizlerin de dua ve destekleriyle, eylül ayından itibaren yeni müfredatla çocuklarımız yetişecek" diye konuştu.

"DÜNYA ORTALAMASININ ÜSTÜNDE ÖĞRETMENİMİZ VAR"

Yaklaşık 20 yıl önce 60-70 kişilik sınıflarda ders işlendiğini ve öğretmenlerden birinin bu dönemde 40 kişilik dersliklerde ders işlemeyi hayal ettiğini anlatan Tekin, şu an derslik başına düşen öğrenci sayısının 22 olduğuna işaret etti.

Şu an 1 milyon 100 bin öğretmenin olduğunu söyleyen Tekin, şöyle devam etti:

Sokakta gördüğünüz 80 kişiden 1 tanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maaşı ödenen öğretmen statüsünde. Bakın bu devasa bir rakam. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 30'lu 40'lı rakamlardan şu an 13-14'lere düşmüş durumda. Bunlar dünya ortalamalarının gerçekten üstünde olan rakamlar. 

Dünyanın hiç bir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi, kamu tarafından fonlandırılmıyor.

Bunların hepsi Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın genel bütçeden birinci sıraya en çok payı son 20 yılda Milli Eğitim Bakanlığına ayırdığı için yapılan şeyler. 

Çabuk unutuyoruz. Bunları hatırlatmak istedim. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz ama bu yapılanların ne tür fedakarlıklarla yapıldığını da yapan kişilere bunun saygısını göstermeli, bunları sık sık hatırlamak durumundayız. Güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz.Haber Kaynağı : AA

AKP kamu maaş Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Milli Eğitim Bakanlığı müfredat öğrenci öğretmen