Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Bakanlar, bakan çocukları, vekiller... AKP'li isimlerin KİPTAŞ'tan 'indirimli' ev aldığı ortaya çıktı

AKP döneminde İBB iştiraki KİPTAŞ’tan birçok AKP'li ismin ucuza ev aldığı ortaya çıktı. Bu isimlerin arasında bakanlar, bakan çocukları ve milletvekilleri de bulunuyor.

Bakanlar, bakan çocukları, vekiller... AKP'li isimlerin KİPTAŞ'tan 'indirimli' ev aldığı ortaya çıktı

AKP döneminde İBB’nin birçok AKP'li isme ucuz ev dağıttığı ortaya çıktı.

"Yeliz" olarak tanınan AKP’li Çamlı, İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın eşi, Gençlik Bakanı Bak’ın kızı ile Ankara Valisi Şahin'in de aralarında yer aldığı yaklaşık 200 isme indirim yapılarak ev satıldı.

200 BÜROKRAT, İŞ İNSANI VE YÖNETİCİYE UCUZ DAİRE SATILDI

BirGün'den İsmail Arı'nnı haberine göre; Misyonu “her gelir grubuna uygun, kâr odaklı değil, insan odaklı” projeler üretmek olan İBB iştiraki İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİPTAŞ) 2018 Ocak/2019 Mart ayları arasında bazı isimler için özel kararlar aldı. 

Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İBB Başkanlığı koltuğunda oturtulan AKP’li Mevlüt Uysal’ın döneminde, KİPTAŞ 5. Levent projesinin Güzeltepe etabında dikkati çeken işlemlere imza atıldı. Dönemin KİPTAŞ yönetim kurulu tarafından, gayrimenkul satışını olumsuz etkileyen bir süreç yaşanmamasına rağmen “kampanya” adı altında indirimler ile bazı satışlar yapıldı. Bu şekilde yaklaşık 200 üst düzey bürokrat, iş insanı ile KİPTAŞ yöneticisine ucuza daire satıldı. 

“YELİZ” ÜÇ DAİRE ALDI

AKP döneminde İBB iştiraki KİPTAŞ’tan “ucuza” ev alan ve BirGün’ün ulaştığı bazı isimler şöyle: 

• Kamuoyunda “Yeliz” olarak bilinen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski şoförü de olan 26’ncı ve 27’nci dönem AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı üç daire birden aldı. Çamlı üç dairesini de liste satış fiyatından yaklaşık yüzde 22 oranında daha ucuza aldı. 

YERLİKAYA’NIN EŞİ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın eşi Hatice Nur Yerlikaya'ya yüzde 29 oranında indirimle daire verildi. Yerlikaya’nın daireyi peşin ödeme yaparak aldığı da bildirildi. Aralık 2018’de liste satış fiyatı 1 milyon 728 bin TL olan daire, Hatice Nur Yerlikaya’ya 1 milyon 227 bin TL’ye verildi. 

Ankara Valisi Vasip Şahin’e de yüzde 27,50 oranında indirimle ev satıldı. Parasını peşin ödeyen Şahin, 1 milyon 752 bin TL’lik daireyi 1 milyon 270 bin TL’ye aldı. 

• 26 ve 27’nci dönem AKP İstanbul Milletvekili olan eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da “ucuz” ev kuyruğuna giren siyasetçiler arasında yer aldı. Sayan Kaya’ya da 31 Mart 2019 seçimlerine sadece üç ay kala, 28 Aralık 2018 tarihinde KİPTAŞ’tan ev satışı yapıldı. Sayan Kaya, 2 milyon 303 bin TL değerindeki evi 1 milyon 766 bin TL’ye aldı. 

BAKAN’IN KIZI

Gençlik ve Spor Bakanı AKP’li Osman Aşkın Bak’ın kızı Aybüke Eda Aşkın Bak’ın da 31 Mart 2019 seçimlerinden üç gün önce, 28 Mart 2019’da yüzde 24,64 indirimle ev aldığı öğrenildi. Bak, 1 milyon 711 bin TL değerindeki eve 1 milyon 289 bin TL ödeme yaptı. 

Eski AKP Milletvekili olan ve Acun Ilıcalı'nın amcası olduğu da bilinen Mustafa Ilıcalı da iki ev birden aldı. Ilıcalı'ya, 1 milyon 154 bin TL satış fiyatı olan daireler 881 bin TL’ye satıldı. 

EN BÜYÜK İNDİRİM EŞİNE

KİPTAŞ Genel Müdürlüğü'nden ayrıldıktan sonra Emlak Konut Genel Müdürlüğü’ne getirilen Cengiz Erdem'in eşi Arzu Erdem de ev aldı. Cengiz Erdem Genel Müdür Yardımcılığı koltuğunda otururken gerçekleşen satış sırasında en büyük indirim Arzu Erdem için yapıldı. Erdem, yüzde 32,44’lük indirimle 1 milyon 752 bin TL’lik daireyi 1 milyon 184 bin TL’ye aldı. Dairenin parasının peşin ödendiği bildirildi. 

Bu arada bu isimler dışında birçok bürokrat ile siyasetçinin de akrabaları, eşi ve çocukları üzerine ev aldıkları öğrenildi. 


Haber Kaynağı : 12punto

KİPTAŞ Ahmet Hamdi Çamlı Yeliz