Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

BBP lideri Destici kayyımı savundu: Başka çaresi yok

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasını savundu. Gazetecilere açıklama yapan Destici, "Hükümet bunu uygulamazsa, İçişleri Bakanlığı bunu uygulamazsa o zaman suç işlemiş olur. Mecbur kayyum atanacak, başka çaresi yok" açıklamasını yaptı.

BBP lideri Destici kayyımı savundu: Başka çaresi yok

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyımın anayasa ve hukuka uygun olduğunu öne sürerek, "Türkiye, bir hukuk devletidir. Yani bir taraftan 'Türkiye, hukuk devleti' diyeceksiniz ama diğer taraftan Türkiye hukuku uyguladığı zaman da buna adeta isyan edeceksiniz. Şimdi İçişleri Bakanlığı ya da hükümet durup dururken bir ilimize kayyumu atamıyor. Yani Hakkari eş Belediye Başkanı ya da resmiyette seçilmiş belediye başkanı hüküm giydi ya, şu anda hüküm giydi. Yani zaten belediye başkanlığı koltuğunda oturması yasal olarak mümkün değil. Şimdi Van’da önce bir süreç yaşandı biliyorsunuz orada. Şimdi o da hüküm giydiğinde ne olacak? Orayla ilgili de aynı şey yapılacak." dedi.

"HÜKÜMET UYGULAMAZSA SUÇ İŞLEMİŞ OLUR"

Destici, "Hükümet bunu uygulamazsa, İçişleri Bakanlığı bunu uygulamazsa, o zaman suç işlemiş olur. Mecbur kayyum atanacak, başka çaresi yok" diye konuştu.

"HER ŞEY ANAYASAYA HUKUKA UYGUN"

Destici konuşmasının devamında, "Şu anda 'Meclisten bir meclis üyesi seçilsin' deniyor. Kanun, kayyum atanmasını emrediyor, gerekli kılıyor. Zorunlu kılıyor. Çünkü belediye meclisinden insan ne zaman atanır? Ölüm olur, istifa olur o zaman meclis oturur kendi içinden birini belediye başkanı olarak seçer. Ama burada öyle bir şey söz konusu değil ki. Burada terör suçundan dolayı görevden alınıyor ve yerine kayyum atanır deniyor. Yani belediyeden birisi seçilir demiyor. Onun için herkes kanuna baksın ve kanuna göre konuşsun. Bize göre kayyum uygulamalarında bir yanlışlık yok. Her şey yasaya, anayasaya, kanuna uygun olarak yürütülür." sözlerini kullandı.

"GERİ ADIM ATILMAMALIDIR"

BBP lideri Destici sözlerini şöyle noktaladı:

Halkın oyu. Efendim işte o şehrin oyu, bu şehrin oyu. Oya kimse bir şey demiyor, hepimizin oya saygısı var. Vatandaşa hepimizin saygısı var. Ama terör suçlusuysa, terörden hüküm giymişse ya da terörle irtibatı devam ediyorsa belediyenin imkanlarını terör örgütüne kullandırıyorsa, tabiri caizse peşkeş çekiyorsa devlet bunu seyretmez. Devletin görevlileri yetki verdiği kişiler ya da bakanlıklar bunu seyretmez. Olan budur ve kayyum atamaları yasaya ve anayasaya, hukuka uygundur. BBP olarak biz terörle mücadelenin bir parçası olarak görüyoruz. Asla geri adım atılmamalıdır ve nerede terörle iltisaklı bir seçilmiş dahi olsa, bir belediye başkanı varsa alınmalı ve yerine kayyum atanmalıdır.


Haber Kaynağı : 12punto

Mustafa Destici Büyük Birlik Partisi kayyum