Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0285
Dolar
Arrow
33,0551
İngiliz Sterlini
Arrow
42,9337
Altın
Arrow
2623,0000
BIST
Arrow
11.109

Elazığ'daki olay adalet tarihine geçti: Gece dışarıdan içeri girdi, mahkumu vurdu

Elazığ Açık Cezaevi'ne dışarıdan sızan bir kişi koğuşta bulunan 20 yaşındaki Murat Bulut'u tabanca ile yaraladı. Olayla ilgili Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden (CTE) açıklama yapıldı.

Elazığ'daki olay adalet tarihine geçti: Gece dışarıdan içeri girdi, mahkumu vurdu

Elazığ Açık Cezaevi'ne dışarıdan tel örgüleri keserek giren Musa Orhan, yüzünü maskeyle kapatıp koğuşlara girdi.

Orhan, burada kalan 20 yaşındaki Murat Bulut'u tabancayla vurdu. Ardından tel örgü dışında kendisini bekleyen arkadaşlarıyla birlikte cezaevi bölgesinden kaçtı.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, her birinin ayrı suç kaydı olan 5 kişi saat 00.20 civarında bir minibüsle cezaevinin yakınına geldi.

Bakanlığın bir yetkilisinin verdiği bilgileri paylaşan Öztürk, “Olay şu: Gece yarısı, cezaevi önüne, olay günü seferi olmayan şehir içi minibüs hattında çalışan bir minibüsle 15 suç kaydı bulunan 24 yaşındaki Musa Orhan, iki suç kaydı bulunan 19 yaşındaki Muhammed Ali Çelik, öyle böyle değil tam 63 suç kaydı bulunan 29 yaşındaki Murat Ünalan, 41 suç kaydı olan 23 yaşındaki Eren Can Yabancı, 4 suç kaydı bulunan 49 yaşındaki Fethi Çınar geliyor. Gelen kişilerden birisi tel örgüyü kesiyor, cezaevi bahçesine giriyor. Oradan B-5 koğuşa girmeyi başarıyor. Az sonra B-5 koğuşta silah sesleri yükseliyor. 30 ayrı suç kaydı bulunan açık cezaevindeki mahkumlardan 20 yaşındaki Murat Bulut kanlar içinde kalıyor" diyerek olayı anlattı.

'CEZAEVİNE DIŞARIDAN GİRİP, İÇERİDE ADAM VURMAK DA ADALET TARİHİNE GEÇTİ...'

Olay sonrası soruşturma başlatıldığını ifade eden Öztürk, "Olayla ilgili olarak Fethi Çınar, Muhammet Ali Çelik, Murat Ünalan yakalandı ve gözaltına alındı. Firari şüphelilerden Eren Can Yabancı ile cezaevine girip adam vuran Musa Orhan 6 Temmuz 2024 tarihinde ele geçirildi. Eren Can Yabancı’nın üzerinde tabanca ve şarjöre basılı halde 10 adet fişek bulundu. Musa Orhan, 23 Haziran 2024 tarihinde Elazığ Olgunlar Mahallesi’nde meydana gelen ateşli silahla kasten öldürme olayının intikamını almak amacıyla eylemi gerçekleştirdiğini öne sürdü. Şimdi Musa cezaevinde, Murat Bulut ise hastanede. Cezaevine dışarıdan girip, içeride adam vurmak da adalet tarihine geçti..." dedi.

CTE'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE), Elazığ Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumundaki bir hükümlünün silahla bacağından yaralanması olayıyla ilgili 5 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Açıklamada, 5275 sayılı Kanun'un 14. maddesinde, "Açık ceza infaz kurumları, hükümlülerin iyileştirilmelerinde, çalıştırılmaları ve meslek edindirilmelerine öncelik verilen, firara karşı engelleri ve dış güvenlik görevlisi bulunmayan, güvenlik bakımından kurum görevlilerinin gözetim ve denetimi ile yetinilen kurumlardır." hükmünün yer aldığı anımsatıldı.

5 Temmuz'da Elazığ Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumunun etrafındaki tel örgülerden atlayarak kuruma girdiği tespit edilen bir kişinin, adli suçtan hükümlü Murat Bulut'u ateşli silahla bacağından yaraladığı belirtilen açıklamada, hastaneye sevk edilen yaralının hayati tehlikesinin bulunmadığı ve genel sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olayla ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığı aktarılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Genel Müdürlüğümüz tarafından da idari soruşturma başlatılarak kontrolör görevlendirilmiştir. Olayla ilgili başlatılan adli soruşturma çerçevesinde, içlerinde saldırıyı gerçekleştirdiği değerlendirilen failin de bulunduğu 5 kişi gözaltına alınmış olup, sorguları devam etmektedir."

 


Haber Kaynağı : 12punto

Elazığ Açık Cezaevi Murat Bulut