Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
35,6507
Dolar
Arrow
32,8577
İngiliz Sterlini
Arrow
42,4601
Altın
Arrow
2544,0000
BIST
Arrow
11.072

Erdoğan'ın mesajı kesilmişti: CHP lideri Özgür Özel tepki gösterdi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Srebrenitsa Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümünde Bosna Hersek’teki anma törenine katıldı. Etkinlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın video mesajının son kısmının kesildiğini ifade eden Özel, duruma tepki gösterdi.

Erdoğan'ın mesajı kesilmişti: CHP lideri Özgür Özel tepki gösterdi

1995 yılında, 8 binden fazla Boşnak sivilin ölümüne neden olan Srebrenitsa Katliamı’nın 29’uncu yıl dönümünde, Bosna Hersek, Srebrenitsa’da anma töreni düzenlendi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de törenlere katılmak üzere Bosna Hersek’e geldi. Özel’e; Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, İstanbul Milletvekili Namık Tan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Parti Meclisi Üyesi Melisa Uğraş eşlik etti.

Özel, anma törenine katılmak üzere Bosna Hersek’e gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ile Türk heyetinin Saraybosna’daki buluşma noktasında Srebrenitsa’ya hareket etmek üzere bir araya geldi.

FİLİSTİN VURGUSU

Potoçari Anma Merkezi'ni gezen Özel, ardından Şeref Defterini imzaladı.

Özel, deftere şunları yazdı: 

- Soykırımın 29’uncu yılında, CHP Genel Başkanı olarak bu büyük acıyı unutmamak, adalet arayışını sürdürmek üzere buradayım. Heyetimizle birlikte insanlık tarihinin en acı ve en utanç verici katliamlarından biri olan Serebrenitsa Katliamı’nı bir kez daha lanetliyoruz. Sorumluluk tüm uluslararası toplumundur. O günkü hataların bugün Filistin’de tekrarlandığını hatırlayalım.

Özgür Özel, ardından cemaatle birlikte cenaze namazı kıldı.

"HEPİMİZ ADINA YAYINLANAN BİR MESAJ"

CHP lideri, Srebrenitsa'daki anma etkinliğinin ardından soruları yanıtladı. CHP liderine "Anma töreninde Erdoğan'ın gönderdiği video izletildi ama video yarıda kesildi. Orada bir diyaloğunuz oldu. Anlatabilir misiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

- Burada çok sayıda ülke temsil edildiği için her ülkeden bir kişi konuşuyor. Eğer ülke cumhurbaşkanları, başbakanları varsa onlar konuşuyor. Biz sayın Adalet Bakanı ile buradaydık. Ancak Sayın Erdoğan'ın bir video mesajı her yıl olduğu gibi yayınlatıldı. Tam Filistin noktasında bir çağrı yaptığı sırada yayın kesildi. Sonraki konuşmacıya geçildi, biz belirli bir süre yetkililere ulaşmaya çalıştık. Güvenlik amirimizi çağırdığımızda önce yetkililer gelmedi. Tepkimizi dile getirmelerini, Türkiye'nin mesajının yarıda kesilmesinin doğru olmadığını yeniden yayınlatılması gerektiğini Sayın Erdoğan'ın mesajını söyledim. Çünkü hepimiz adına yayınlanan bir mesajdır.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN DOĞRULATTI 

- Bize tatmin edici şekilde şu bilgiyi verdiler. Sadece bir dakikası kalmıştı, sadece kablo temassızlığı yüzünden salonda kesildi. İletişim Başkanlığı'ndan yetkililerin de bunu doğrulaması üzerine açıklamadan tatmin olduğumuzu söyledik. Canlı yayınladığı için başa dönemeyeceklerini söylediler. Kötü niyet olmadığına ikna olduk. Tam Filistin'e gelince, diğer ülkelerin cumhurbaşkanları konuşmuşken bizim cumhurbaşkanımızın mesajın yarıda kesilince o konuya tepki gösterdik. Kötü bir niyet olmadığına ikna olmuş durumdayız. 


Haber Kaynağı : 12punto

srebrenitsa Srebrenitsa Soykırımı CHP Genel Başkanı Özgür Özel Cumhurbaşkanı Erdoğan