Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Faik Öztrak'a NATO-PA'da kritik görev

CHP’li Faik Öztrak, Birleşik Krallık’taki erken seçim nedeniyle NATO Parlamenter Asamblesi’nde boşalan Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Faik Öztrak'a NATO-PA'da kritik görev

Birleşik Krallık’ta alınan erken seçim kararı nedeniyle, NATO Parlamenter Asamblesi’nde (NATO-PA) başkan yardımcılığı koltuğu boş kaldı.

NATO-PA Bürosu, söz konusu görevi sonbahar toplantılarına kadar CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın yürütmesine karar verdi. 

NATO-PA Türkiye’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “NATO PA Türk Delegasyonu üyemiz ve NATO PA Ekonomi ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Sayın Faik Öztrak, NATO PA Başkan Yardımcısı olmuştur. Sayın Vekilimizi can-ı gönülden tebrik ederiz” ifadelerine yer verildi.


NATO-PA BAŞKAN YARDIMCISININ GÖREVİ NE?

NATO-PA Başkan Yardımcıları, NATO-PA Bürosu’nun da üyesi oluyor. NATO-PA Bürosu, iç veya dış olaylarla ilgili olarak Asamble’nin acil pozisyon alması gerektiği durumlarda ilk müdahaleyi yapıyor, Asamble adına kararları alıyor ve gerekli açıklamalarda bulunuyor.

Büro üyesi Başkan Yardımcıları ayrıca, Başkanla birlikte Asamble’nin önceliklerini belirliyor ve çalışma programının eşgüdüm içinde uygulanmasını denetliyor. NATO-PA Başkanının görevden ayrılması durumunda görev süresini vekaleten Başkan Yardımcıları tamamlıyor.

EKONOMİ VE GÜVENLİK KOMİYESİ BAŞKANLIĞINA SEÇİLMİŞTİ

Faik Öztrak geçtiğimiz Ekim ayında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirilen NATO-PA 69. Yıllık Toplantılarında sosyalist grubun adayı olarak girdiği seçimde Asamble’nin beş ana komitesinden biri olan Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevine oybirliğiyle seçilmişti.


Haber Kaynağı : 12punto

Birleşik Krallık CHP faik Öztrak NATO Parlamenter Asamblesi