Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
35,6507
Dolar
Arrow
32,8577
İngiliz Sterlini
Arrow
42,4601
Altın
Arrow
2544,0000
BIST
Arrow
11.083

Gazilerin alınmadığı orduevine cübbeyle, sarıkla girdi: Telefonuyla görüntü aldı

Lüleburgaz orduevinde bir gencin sarık, cübbe ve terlikle orduevine girdiği, görüntü kaydı aldığı, çayını içip ardından orduevinden ayrıldığı ortaya çıktı.

Gazilerin alınmadığı orduevine cübbeyle, sarıkla girdi: Telefonuyla görüntü aldı

Lüleburgaz orduevinde dikkat çeken bir olay yaşandı.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre; Sarıklı, cübbeli, terlikli bir genç orduevine girdi, çayını içti, telefonuyla görüntüler aldı, gülerek dışarıya çıktı. 

Öztürk şunları söyledi:

"Olay, geçen pazar günü Lüleburgaz Orduevi’ne yanında iki hanım, iki çocukla gelen sarıklı, yeşil cübbeli, ayağında terlik olan genç, içeriye girmek isteyince asker, kıyafetinden dolayı sokmak istemedi. Cübbeli genç, şehit yakını olduğunu belirtti ve o arada telefonunu çıkarıp askerle konuşmasını kayda almak istedi. Asker de başının belaya girmemesi için girişe izin verdi.

İÇERİYE ALINMASINA İTİRAZ ETTİM

Güneydoğu gazisi Tarkan Yılgün dışarıda, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Lüleburgaz Şube Başkanı Mahir Çoğu orduevinin içinde yaşananları SÖZCÜ’ye anlattı. Önce, Tarkan Yılgün’den dinliyorum:

“Yaşlı annemle birlikte 7 Temmuz 2024 Pazar günü Lüleburgaz Orduevi’ne yakın bir yerde yemek yedik. Sonrasında yürüyerek evimize giderken saat 17:35’te  Lüleburgaz Orduevi’nin önünde, 16-17 yaşlarında bir gencin yeşil cübbesi ve başındaki beyaz sarığıyla, uygun olmayan bir kıyafetle kendisi dahil 6 kişinin orduevi nizamiyesi turnikesinden girmekte olduğunu gördük.  O an çevredeki insanlarla beraber orduevi önünde bu duruma şaşırdık ve üzülerek, tepki vererek izledik. Sonrasında cep telefonumun kamerasını açmak aklıma geldi fakat öfkeden kameramın tuşuna basmayı unutmuşum.

Başta nizamiye girişindeki asker kendilerini almak istemedi. Cübbeli gencin telefonunu havaya kaldırdığını çekim yapar gibi yaptığını gördüm. Sonrasında asker yerinden kalktı ve dışarıya çıktı. 5 kişiden 3’ünü içeri aldı. 2 kişi de onlar çıkana kadar nizamiye yanında durdu. Hemen askerin yanına gidip, ‘Neden uygunsuz kıyafetle, sarıkla, cübbeyle içeriye alıyorsun?’ diye sordum. Asker bana, ‘Gazi yakını olduklarını ve önündeki yönergeye göre sadece şort ve terlik ile orduevine giriş olamayacağını’ söyledi. Kısacası bu yüzden içeri aldığını söyledi. Ben de Güneydoğu Gazisi olarak, "Beni diz altı pantolonumla içeri almıyorsunuz ama" dedim.

'PROVOKATİF BİR EYLEM OLABİLECEĞİNİ BELİRTTİM'

Annemle, orduevinin yakınında olan evimize gittik. Orduevini üç kez telefonla arayıp yönetmeliğe aykırı olması bilinmesine rağmen bu kişinin içeriye alınmasına olan tepkimi dile getirdim. Sonuçta 18:09 sularında cübbeli ve sarıklı kişinin ve yanındakilerin çıkartıldığını evimizin balkonundan gördüm. 

Üzerimi tekrar giyip saat 19:00 sularında orduevine gidip nöbetçi astsubay ve orada bulunan kişilerle konuştum. Birçoğu olayı üzülerek izlemişler. O an orada bulunan yaşlı bir emekli astsubayımız, olaya Lüleburgaz TEMAD Başkanı’nın müdahale ettiğini söyledi. Kendisine ertesi gün telefonla ulaşıp neler olduğu konusunda bilgi aldım.

Bu durumu Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na da e-posta yollayarak anlattım. Bunun provokatif bir eylem olabileceğini üzülerek belirttim. Yakında o gencin cübbesiyle ve sarığıyla orduevi fotoğrafını/videosunu paylaşırsa hiç şaşırmam!"

ORDUEVİNİN İÇİNDE NE OLDU?

Dışarıda bu tepkiler olurken, içeride neler olduğunu Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Lüleburgaz Şube Başkanı Mahir Çoğu, bize şöyle anlattı:

“Oturuyorduk. Biraz sonra özellikle kadınlar arasında bir hareketlilik oldu. Bize içeriye başında sarık, yeşil cübbeli, ayağında terlik olan bir gencin geldiği söylendi. İçeriye gelenler bir kadın, bir genç, bir de ondan küçük çocuk vardı. Anne, çocuğu başarılı olduğu için ve dondurmayı sevdiği için buraya getirdiğini söylüyor. Ama biz bunun provokatif bir eylem olduğunu düşündük. Bu kıyafetle, terlikle orduevine girilemez.

OLANLARI GÜLEREK İZLEDİ

Neden bu şekilde olmasına rağmen içeriye alındığını nöbetçi olan askere sorduğumuzda, gazi yakını kartı gösterdiklerini, yönetmelikte sarık ve cübbeyle girişin yasak olduğunun yazılmadığını söyledi. Bu, kesinlikle yönetmeliğe uygun bir giyim değildi. Lüleburgaz, cumhuriyetin kalesi olan bir ilçemiz.

Bu kişinin, orduevinden çıkarılmasını orada bulunan herkes istedi. O genç, olup bitenlere gülüyordu. Hedeflerine ulaştıklarına ilişkin bir tavır vardı. Sanki müdahale edilmesini bekler bir durumdaydı. Kendisiyle birlikte orduevi turnikesinden geçen birlikte geldiği bir kadın ile çocuk dışarıda onları bekliyordu. Karşı kaldırımda onlarla birlikte olduğunu düşündüğümüz fotoğraf çeken kişiler vardı. Olup bitenler orduevi yönetimiyle alakalı değildi. Dışarıdan amaçlı bir eylemdi.”

Ekranlarda sıkça “Nereden nereyeee” şarkısını duyuyoruz. Evet ya, “Nereden, nereye” geldik...

Orduevinden çıkalım, şimdi TSK İzmir Özdere Havacılık Kampı’nın önüne gidelim. Gazi erler içeriye alınmamalarına tepki olarak orada oturma eylemi yaptı. Kimisi protez takma bacağını çıkardı, kimisi kolunu. Onlar içeriye alınmamalarına üzüldü.

Oturma eyleminden sonra kampın kapısından dönen gaziler, durumlarını sosyal medyadan da paylaştılar. Gazilerimize lafta çok şeyler söyleniyor ama onlar tatil yöresinde bir bardak çay içmeleri için içeriye bile alınmıyor. Bunu da hatırlatayım.

Acaba, sarıklı, yeşil cübbeli gitseler tepkilerden çekinip içeriye alınıp çay ikram edilir miydi? Bunu bilemiyorum."


Haber Kaynağı : 12punto

Lüleburgaz Orduevi