Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0285
Dolar
Arrow
33,0551
İngiliz Sterlini
Arrow
42,9337
Altın
Arrow
2623,0000
BIST
Arrow
11.116

L’Equipe'den 'No Pasaran' manşeti

Fransa'da pazar günü yapılan erken genel seçimin ikinci turunda, Yeni Halk Cephesi (NFP) sandıktan birinci çıktı. Seçimin resmi sonuçları henüz açıklanmazken, Jean-Luc Mélenchon'un Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisinin de yer aldığı sol ittifakın 577 sandalyeli mecliste 198 milletvekiline sahip olması bekleniyor.

L’Equipe'den 'No Pasaran' manşeti

Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rönesans partisinin de içinde bulunduğu "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakının 169 milletvekili çıkarması öngörülürken, Jordan Bardella liderliğindeki Marine Le Pen'in faşist RN partisi ve ittifakının 143 sandalyeye sahip olacağı tahmin ediliyor.

L’Equipe, Yeni Halk Cephesi’nin, Marine Le Pen karşısında seçmenin en çok tercih ettiği seçenek olarak seçimden birinci çıkmasına gönderme yaparak EURO 2024’te savunması ile öne çıkan Fransa Milli Takımı’nın defans oyuncularına odaklanan fotoğrafla ve "No Pasaran" manşetiyle çıktı.

"No Pasaran", İspanya İç Savaşı'nda faşist Franco rejimine karşı direnenlerin sloganı olmuş, ardından tüm dünyada faşizme karşı mücadelenin sloganı haline gelmişti.

NE OLMUŞTU?

EURO 2024'te bu akşam İspanya ile yarı final maçına çıkacak olan Fransa'da futbolcular, seçim sürecinde Le Pen'in partisinin iktidara gelme ihtimaline karşı halka oy kullanma çağrısı yapmıştı. Fransa milli takımının yıldızı Kylian Mbappe, seçimden önce,"Hiç olmadığı kadar oy vermeye gitmek gerekiyor. Bu, gerçekten acil. Ülkeyi bu insanların eline bırakamayız" ifadelerini kullanmıştı.

Seçim sonuçlarının ardından da milli takımdaki futbolcuların bir kısmı sosyal medya hesaplarından kutlama mesajları paylaşmıştı.Haber Kaynağı : 12punto

Emmanuel Macron Bardella Marine Le Pen Franco