Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0060
Dolar
Arrow
32,9969
İngiliz Sterlini
Arrow
42,8443
Altın
Arrow
2569,0000
BIST
Arrow
11.139

Onurlu ve ilkeli gazeteciliğin sembolü: Abdi İpekçi mezarı başında anıldı

45 yıl önce bugün Mehmet Ali Ağca'nın suikast düzenleyerek katlettiği usta gazeteci Abdi İpekçi, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Onurlu ve ilkeli gazeteciliğin sembolü: Abdi İpekçi mezarı başında anıldı

Gazeteci Abdi İpekçi, 45 yıl önce 1 Şubat 1979 tarihinde Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı esnada evinin önünde Mehmet Ali Ağca’nın düzenlediği suikast sonucu katledildi.

İpekçi bugün Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

'DOSTLARI ONLARLA HALEN GURUR DUYMAKTA'

İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi İzet, babasının mezarı başında yaptığı konuşmada, “Kahraman katiller, mert maşalar, gaspçı avcılar ve meczupları seyretmeyi sürdürmekteyiz. Bazen yüzlerini gizliyorlar, bazen isimlerini… Dostları, aileleri, dernekleri, partileri onlarla halen gurur duymakta, sürekli seyretme mecburiyetindeydik.

Eskiden bazı bilgiler, daracık bir alanda, kendi hallerinde dururdu. Bir İçişleri Bakanı'nın kendi odasının ardındaki, başka bir gücün kontrol odasını hayretle fark ettiği bir dönem yaşanmıştı. Bir başbakan, tesadüfen varlığını öğrendiği örtülü bir ödeneği fazla irdelememiş, bununla mücadele edememişti. Konunun bu bölümlerini biz çok az seyredebildik. İzlenme azlığından dolayı devamına son verilen diziler gibiydiler” ifadelerini kullandı.

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR?

1929 yılında İstanbul’da doğdu. 1948 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. 1943-1948 yılları arasında Kırmızı-Beyaz ve Şut adlı spor dergilerinde yazı ve karikatürleri yayınlandı. Yeni Sabah (1948-1949) ve Yeni İstanbul (1950) gazetelerinde muhabir ve yazı işleri sekreteri olarak çalıştı.

1951’de İstanbul Ekspres Gazetesi’nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1954’de yeni bir atılımla biçim ve içerik değiştirerek yayın hayatına giren Milliyet Gazetesi’nde genel yayın müdürü oldu. Aynı gazetede 1959’dan itibaren başyazar olarak da görev aldı. 1959’da Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanvekilliğini üstlendi. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) 2.başkanlığına seçildi. “Afrika, İhtilalin İç Yüzü” Liderler Diyor ki, Dünyanın Dört Bucağından” isimli kitapları yayımlandı. 1 Şubat 1979 tarihinde İstanbul Maçka’da evinin yakınlarında bir suikast sonucunda yaşamını yitirdi.


Haber Kaynağı : 12punto

İlgili Haberler

Abdi İpekçi Mehmet Ali Ağca gazeteci