Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Otizmli öğrenci mezuniyete alınmamıştı: Okula soruşturma

İstanbul'da otizmli Asil Ahmet Kurt, kaynaştırma öğrencisi olarak başladığı Mustafa Pars Anaokulu'nda iddiaya göre ayrımcılığa uğradı. Yaşıtları mezuniyet töreninde eğlendiği sırada o salonun arka koltuklarında annesi ile dans etmek zorunda kaldı. O anlar, sosyal medyada gündem olurken anne Ezgi Desovalı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Otizmli öğrenci mezuniyete alınmamıştı: Okula soruşturma

Otizmli Asil Ahmet Kurt iddiaya göre; anaokulu mezuniyetinde ayrımcılığa uğradı.

Annesi Ezgi Desovalı'nın sosyal medya hesabından paylaştığı görüntüler, kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Kurt, iddiaya göre mezuniyet töreninde öğrencilerin yaptığı dans gösterisine alınmadı. 

Otizmli Asil'in, yaşıtlarının yanında olmak yerine annesi ile birlikte salonun arka koltuklarında kendi kendine müzikle eğlendiği anlar, büyük üzüntü yarattı.

ANNE İSYAN ETTİ

Görüntülerin paylaşım rekoru kırması üzerine anne Ezgi Desovalı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda oğlu Asil'in kutlamalara dahil edilmediğini açıkladı. Duruma isyan eden anne Desovalı, "Değerli arkadaşlarım, şimdi sizlerden canım oğlum için destek bekliyorum. Ve bilin ki sadece özet geçiyorum. Oğlum Asil Ahmet Kurt anaokulu kaynaştırma öğrencisidir. Bugüne kadar önce devlet tarafından kaydının düştüğü okulda sorun yaşandı. Ağladım içime attım sustum. Okul değiştirdik. Mevcut okulda kaynaştırma olarak gideceği saatleri kendileri belirlediler. Zaman içinde kahvaltı saatine (1 saat) çekildi yemediği biline biline. Sürekli alttan aldık ki beni tanıyan bilir çok sabırlıyım. Ne istedilerse yaptık. Oğlumu bir birey olarak görmeyi bırakın, hiçbir materyal vb. istenmedi bile ki alalım. Sonra yine sınıfı öğleye kaydırıldı. Şimdi olacak derken her gün oğlumun kaynaşmasının ona faydasını izlerken bugün ki mezuniyet ile yıkıma uğradım.

"BIKTIM ARTIK BAŞKALAŞTIRILMAKTAN..."

Ki oğlumun yaş olarak son şansı ve artık ilkokula (rehabilitasyon tarafından karar verilen okula) devam etmek zorunda. Tüm sene savaş verdik oğlum kaynaşabilsin diye. Bugün mutlu mutlu mezuniyetine gittik. Ancak anladım ki tüm sene oğlumun ismi bile öğrenilememiş. Fark ettiğim anda Asil için gururlanıp ağlarken, yaşadığım hayal kırıklığıyla, mutluluk gözyaşlarım bir anda donakalmamla sonuçlandı. Bıktım artık başkalaştırılmaktan… Artık dayanamıyorum yok sayılmasına özel çocukların... Sesimi duyurmama yardım eder misiniz?" ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Paylaşımı sonrası anne Ezgi Desovalı'ya destek mesajları yağarken İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Basında ve sosyal medya platformlarında yer alan, bir eğitim kurumumuzda yaşandığı iddia edilen, otizmli bir anaokulu öğrencisinin mezuniyet töreninde öğretmenleri tarafından dışlandığına dair iddialar üzerine, müdürlüğümüzce derhal inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Konu, hassasiyetle tarafımızca takip edilmektedir" ifadeleri yer aldı.


Haber Kaynağı : 12punto

Ezgi Desovalı Asil Ahmet Kurt otizm