Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,8331
Dolar
Arrow
32,5468
İngiliz Sterlini
Arrow
40,5688
Altın
Arrow
2429,0000
BIST
Arrow
9.645

Türkiye'deki yerel seçim dünya basınında! 'İstanbul savaşı Erdoğan'ın gücünü test ediyor'

Dünya basını Türkiye'deki yerel seçimleri yakından takip ediyor. İngiliz haber ajansı Reuters ile Financial Times gazetesi, Türkiye'deki seçimlere ilişkin ayrıntılı bir dosya haber hazırladı.

Türkiye'deki yerel seçim dünya basınında! 'İstanbul savaşı Erdoğan'ın gücünü test ediyor'

Türkiye bugün (31 Mart) yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidiyor.

Yaklaşık 61 milyon seçmenin oy kullanacağı kritik seçimleri dünya basını da yakından takip ediyor.

"Erdoğan, Türkiye'deki yerel seçimlerde kilit rakibiyle savaşıyor" başlıklı bir analiz haber hazırlayan İngiliz haber ajansı Reuters, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 2019'daki zaferini hatırlattı. Haberde, "İmamoğlu, 2019'daki seçimde Erdoğan'a büyük darbe vurmuştu. Erdoğan, geçen yılki seçim zaferinin ardından güçlenirken, Kürt ve muhafazakar oylarının gideceği yön sonucu etkileyecek" ifadelerine yer verildi.

"Türkler Pazar günü ülke çapındaki yerel seçimlerde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen yılki acı seçim yenilgilerinin ardından muhalefeti yeniden siyasi bir güç haline getirmeyi amaçlayan en büyük rakibi Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul'un kontrolünü geri alma teklifine odaklandı" denilirken, 2019 yılında İmamoğlu'nun kazanmasıyla ilgili olarak da, "İmamoğlu, 2019'da kazanarak Erdoğan ve AKP'ye iktidarda geçirdiği yirmi yılın en büyük seçim darbesini indirdi" yorumu yapıldı.

"İMAMOĞLU, CHP DIŞINDAKİ SEÇMENE HİTAP EDİYOR"

Haberde, seçim sonuçlarını yüksek enflasyon temelli ekonomik kriz, Kürt ve muhafazakar seçmenlerin oylarının etkileyeceği belirtildi.

Haberde, "Erdoğan için asıl ödül İstanbul olsa da, başkent Ankara'yı da geri kazanmaya çalışıyor. Her iki şehir de son 25 yıldır AKP ve İslamcı seleflerinin yönetimi altında kaldıktan sonra 2019'da muhalefet tarafından kazanıldı. Geçen yıl yenilgiye uğrattığı muhalefet ittifakının çökmesi Erdoğan'ın beklentilerine yardımcı oldu, ancak İmamoğlu hala ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi dışındaki seçmenlere de hitap ediyor" denildi.

FT: İSTANBUL SAVAŞI ERDOĞAN'IN GÜCÜNÜ TEST EDİYOR

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times da Türkiye'deki yerel seçimlere ilişkin çarpıcı bir analiz yayımladı.

Adam Samson ve Ayla Jean Yackley imzalı haberde, "İstanbul Savaşı Recep Tayyip Erdoğan'ın gücünü test ediyor" başlığı kullanılırken "Belediye başkanlığı yarışı cumhurbaşkanı adayı ile Türkiye'nin en önemli muhalefet figürünü karşı karşıya getiriyor. Türkiye'de son aylarda basında Recep Tayyip Erdoğan'a rakip olabilecek tek bir isim var: İstanbul'u muhalif belediye başkanından geri almak isteyen Cumhurbaşkanı adayı. Bir zamanlar nispeten göz önünde olmayan bir şehircilik bakanı olan Murat Kurum, bu Pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesinde hükümet dostu medyanın demirbaşlarından biri haline geldi" denildi. 

Haberde, "47 yaşındaki Kurum 2024 seçimlerinde oy pusulasında yer alıyor ama birçok seçmen için bu Erdoğan ve 2019'da sürpriz bir şekilde İstanbul'u Cumhurbaşkanı'nın partisi AKP'den alan İmamoğlu arasındaki bir rövanş olarak görüyor" ifadesi kullanıldı.


Haber Kaynağı : 12punto

Dünya Basını Ekrem İmamoğlu Financial Times Murat Kurum Recep Tayyip Erdoğan Reuters