Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Eurovision’dan açıklama: 'İsrail-Filistin sorunu yarışmaya yansıdı'

Eurovision’ı organize eden Avrupa Yayın Birliği (EBU), yarışmacıların sahne arkasındaki negatif ortamdan şikayet etmeleri üzerine basına yaptığı açıklamada ‘bazı delegasyonların kurallara ve yarışmanın ruhuna saygı göstermediğini’ ifade etti. Ayrıca, "İsrail-Filistin sorunu yarışmaya da yansıdı" denildi.

Eurovision’dan açıklama: 'İsrail-Filistin sorunu yarışmaya yansıdı'

Eurovision’a katılan bazı yarışmacılar, basına açıklama yaparak sahne arkasındaki negatif atmosferden şikayet etmiş ve bu konuda basına açıklamalarda bulunmuştu.

EBU, konuyla ilgili dün üç İngiliz medya organına basın açıklaması göndererek şu ifadelere yer verdi:

“Malmö'de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda bazı delegasyonların hem sahada hem de yayın sırasında kuralların ve yarışmanın ruhuna saygı göstermemelerini üzüntüyle karşılıyoruz. 

Etkinlik sırasında dikkatimize sunulan çeşitli konularla ilgili çok sayıda delegasyonla görüştük. EBU'nun yönetim organları, delegasyon başkanlarıyla birlikte, olumlu bir şekilde ilerlemek ve etkinliğin değerlerine herkes tarafından saygı duyulmasını sağlamak için Malmö'deki ESC'yi çevreleyen olayları gözden geçirecek.

Bireysel vakalar, etkinliğin yönetim organı olan ve katılımcı yayıncıların temsilcilerinden oluşan Eurovision Şarkı Yarışması Referans Grubu tarafından bir sonraki toplantısında görüşülecek.”  

İSRAİL-FİLİSTİN SORUNU YARIŞMAYA YANSIDI

Gazze saldırıları sebebiyle İsrail’in yarışmaya katılması eleştirilerin hedefinde yer almış, yarışma öncesi Malmö’de Filistin yanlısı protesto yürüyüşleri yapılmıştı.

İsrail’i temsil eden sanatçı Eden Golan, yarışma sırasında protesto amaçlı yuhalanmış ancak aynı zamanda destek amaçlı alkışlanmıştı.

İrlanda’yı yarışmada temsil eden Bambie Thug adlı yarışmacı, Filistin’e açıktan destek vermiş, basın açıklamalarında Filistin kefiyesi giyinmişti.

Hollanda’yı temsil eden Joost Klein, yapım ekibinden bir kadınla yaşadığı olay sonrasında polise şikayet edildi ve EBU tarafından yarışmadan diskalifiye edildi.


Haber Kaynağı : 12punto

eurovision Eurovision Şarkı Yarışması Avrupa Yayın Birliği

İlgili Haberler