Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Kemal Tahir'in 'Devlet Ana'sı AKM'de seyirciyle buluşuyor

Mart ayında prömiyerini gerçekleştiren 'Devlet Ana', Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda, 14 ve 15 Mayıs tarihlerinde İstanbul seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Kemal Tahir'in 'Devlet Ana'sı AKM'de seyirciyle buluşuyor

Devlet Tiyatroları'nda kapalı gişe oynayan Kurban, Çığ, Kerbela, Hamlet Makinesi gibi oyunların rejisörlüğünü üstlenen Ayşe Emel Mesci, bu rejisinde, 1968 yılı Türk Dil Kurumu Ödülü’nü kazanan, Kemal Tahir’in tarihsel romanlarından biri olan, Osman Özkan’ın oyunlaştırdığı Devlet Ana ile sanatseverleri buluşturuyor.

Geniş bir oyunucu kadrosuna sahip bu görkemli oyunun dekor tasarımı Murat Gülmez’in, kostüm tasarımı Gazal Erten’in, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’ın imzasını taşıyor.

Müzikleri Tuluyhan Uğurlu tarafından yapılan oyunun koreografisi ise yine Ayşe Emel Mesci’ye ait. 

DEVLET ANA KONUSU

Anayurdumuzdan koparıp kattılar önlerine bizi düşmanlar... İki yüzyıl önce, sırtımızı kargı demirleriyle dürtüp başımızın üstünde keskin kılıçlarını çevirerekten, bizi göçmen, göçebe ettiler, kova kova getirip sıkıştırdılar buraya...

Ülkede kıyamet koptu, devlet yıkıldı. Millet can derdine düştü, sol elden sağ ele destek kalmadı. Bir yerde direnmekteyiz ki, tekerlendik mi gideceğimiz, cehennemin dibidir.”

Üç yanı bataklıkla çevrili bir arazide tutunmuş küçük bir uç beyliği... O kaosun içinden önce bir devlet ve sonra bir cihan imparatorluğu doğacak. Ama oyunun geçtiği zamanlarda henüz hiçbir şey belli değil.

Devlet Ana, bir cinayet öyküsü ve Osmanlı beyliğinin adım adım devletleşmeye doğru evrilen sancılı sürecini iç içe işliyor.


Haber Kaynağı : 12punto

Kemal Tahir Devlet Ana Atatürk Kültür Merkezi Devlet Tiyatroları