Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Yeşilçam senaristi Ayşe Şasa’nın kitapları Millet Kütüphanesi’ne bağışlandı

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinin senaristlerinden Ayşe Şasa’nın ölümünün 10’uncu senesinde kişisel kitaplığında bulunan 3 bin kitap Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ne bağışlandı.

Yeşilçam senaristi Ayşe Şasa’nın kitapları Millet Kütüphanesi’ne bağışlandı

Yazarın etkileşimde bulunduğu kültür ve sanat dünyasından izler taşıyan ‘Ayşe Şasa Koleksiyonu’ Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısının ardından kitapseverlerle buluştu.

Ayşe Şasa’nın kişisel kitaplığı Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde ‘Ayşe Şasa Özel Kitaplığı’na taşındı. Kütüphanenin özel koleksiyonunda Cemil Meriç, Abdülbaki Gölpınarlı, İlber Ortaylı gibi isimlerin şahsi kitaplıkları da bulunuyor.

'KAYNAKLAR ÇEŞİTLENMEYE DEVAM EDİYOR'

Ayşe Şasa’nın kitaplığını da özel koleksiyona ekleyen kütüphanenin Okuyucu Hizmetleri Şube Müdürü Birgül Ünal, basın toplantısında, "Kütüphanemizde sürekli gelişen koleksiyonunun yanı sıra yurt içinden ve yurt dışından kıymetli kişilerin, özel kitaplıklarının da koleksiyonunda dahil edilmesiyle birlikte sahip olduğumuz kaynaklar çeşitlenmeye ve belirginleşmeye devam etmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi olarak Türk sinema ve kültür dünyasının önemli isimlerinden Ayşe Şasa’nın kişisel kitaplığının kütüphanemize bağışlanmasından memnuniyet duyuyoruz. Bağışlanan 3 bin adet kitap, işlemleri yapılarak özel koleksiyon kısmında yerini almıştır. Türk sinemasına değerli katkılarda bulunan vefatının onuncu yılında kendisine rahmetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

'EN YAKIN ŞAHİTLERİNDEN BİRİYİM'

Ayşe Şasa’nın varisi Adem Taşkıran ise basın toplantısında şunları söyledi:

"Ömrünü okumak, tefekkür etmek ve keşfettiği güzellikleri paylaşmakla geçirmiş bir kişidir Ayşe Şasa. Bunun en yakın şahitlerinden birisiyim. Hakikati ararken zorlu yollardan geçse de Vahdet denizinin sahiline ulaştı. ‘Her arayan bulamaz, lakin bulanlar arayanlardır’ diye bir söz vardır. Ayşe hanım da ‘bulanlardan’ oldu..."


Haber Kaynağı : AA

Ayşe Şasa Millet Kütüphanesi