Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Prof. Dr. Türkan Günay beslenme ve boy ilişkisini 12punto'ya değerlendirdi: Çocuklarda bodurluk tehlikesi!

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Profesörü Doktor Türkan Günay, çocuk gelişimini etkileyen faktörleri, çocuğun anne sütü tükettiği dönemden başlayarak ergenlik çağı dönemine kadar ki beslenme sürecinin boy uzamasındaki etkilerini ve çocuklar için bodurluk tehlikesini 12punto.com.tr’ye değerlendirdi.

Prof. Dr. Türkan Günay beslenme ve boy ilişkisini 12punto'ya değerlendirdi: Çocuklarda bodurluk tehlikesi!

Ezgi SİVRİTEPE- 12punto.com.tr

Yapılan araştırmalara göre çocuk gelişimini; genetik yapı, çevresel ve psikolojik etkenler, beslenme ve hormon etkiliyor. 12punto.com.tr'ye konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Profesörü Doktor Türkan Günay, çocukların boy uzaması ve sağlıklı gelişiminde annenin gebelik döneminden itibaren ergenlik çağına kadar süreçteki beslenmenin çok önemli olduğuna dikkat çekerek sağlıklı beslenmeyle; boy uzamasının etkilenebileceğini aktardı. 

DAHA HIZLI BÜYÜMESİ İÇİN ANNE SÜTÜ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebek için; ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmenin çok önemli olduğunu ve 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesine devam ettirilmesini öneriyor. Yapılan araştırmalarda; anne sütüyle beslenen çocukların daha hızlı büyüdüğü ve daha iyi fiziksel gelişim sağladığını gösteriyor. 

Çocuk için anne sütünün önemini vurgulayan Prof. Dr. Günay şunları söyledi:

“Anne sütü, bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve sağlıklı büyümelerine yardımcı olur ayrıca uygun miktarda protein, yağ ve diğer besinleri içerir ki bunlar boy uzamasını ve sağlıklı organ gelişimini destekler. Araştırmalar anne sütünün bebeklerin zekâ gelişimine de katkı sağladığını göstermektedir”

“MAKSİMUM BOY UZAMASINA YARDIMCI OLABİLİR”

Günay, ergenlik çağındaki çocukların spor yapmasının hem fiziksel hem de psikolojik sağlık açısından iyi geleceğini belirterek, spor yapmanın boy uzamasındaki etkisini de dikkat çekerek, “Spor yapmanın boy uzamasına etkisi doğrudan ölçülemese de genel sağlık ve iyi beslenme ile birlikte maksimum potansiyel boy uzamasına ulaşılmasına yardımcı olabilir. Özellikle yüzme ve basketbol gibi sporlar, esneme hareketleri içerdiğinden dolayı boy uzamasını destekleyebilir” dedi. Günay ayrıca asıl önemli olanın genetik faktörler olduğunu söyledi. 

BOY UZAMASINDA DENGELİ TABAK

Beslenme ihtiyacının dengeli bir tabakla karşılanması gerektiğini vurgulayan Günay, “Protein vücut dokularının onarımı ve büyümesi için önem teşkil etmektedir. Karbonhidratlar ise vücuda enerji sağlar ve proteinlerin vücutta büyüme için kullanılmasına izin verir. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ise hormon üretimi için önemlidir. Kalsiyum, demir, iyot gibi mineraller büyüme ve gelişim için önem taşımaktadır” diyerek sağlıklı gelişim ve boy uzaması için tüm gıdaların düzenli bir şekilde tüketilmesine dikkat çektikten sonra; su tüketiminin çok önemli olduğunu; hücrelerin büyümesi için gerekli olduğunu ifade etti.

"BODURLUK GERİ DÖNÜLEMEZ BİR HALDEDİR"

BM’nin 2023 Sürdürülebilir Kalkınma Raporu’nda; Türkiye’de 5 yaş altı çocuk bodurluk oranının %5.5 olması sebebiyle bu duruma da değinen Günay şunları aktardı:

“Bodurluk, yetersiz beslenme veya besin eksikleri sebebiyle çocuğun yaşına göre boy uzunluğunun altında kalması durumudur. Dengeli beslenmek; annenin gebelik döneminden başlayarak çocuğun 2 yaşına kadar büyük önem taşımaktadır. Çocuklar, büyümeleri ve gelişmeleri için yeterli protein, vitamin, mineral ve enerjiye ihtiyaç duyarlar.  Beslenme yetersizliği sebebiyle oluşan bodurluk geri dönülemez bir haldedir çünkü çocuğun kemik büyümesi plakları erken kapanmış olabilir. Ancak yine de müdahale ile beslenme durumu düzeltilirse büyüme ve gelişme düzeltilebilir. Bodurluğu önlemek için yeterli ve dengeli beslenmek büyük önem taşımaktadır”


Haber Kaynağı : Ezgi Sivritepe

Dünya Sağlık Örgütü Türkan Günay bodurluk beslenme