Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Ankara Emniyeti'ndeki polis soruşturması İYİ Parti'ye sıçradı!

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz haklarında soruşturma başlatılan emniyet müdürleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Poyraz müdürlerin kendisinin de aralarında bulunduğu siyasiler hakkında kanun dışı bilgi topladığını iddia etti.

Ankara Emniyeti'ndeki polis soruşturması İYİ Parti'ye sıçradı!

Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan soruşturması çerçevesinde yaşanan gelişmeler üzerine Mülkiye Başmüfettişlerinin raporu doğrultusunda üç polis müdürü açığa alındı.

Savcılık kararıyla Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve yardımcısı Şevket Demircan'ın adreslerinde arama yapıldı.

Üç polis müdürüne yönelik ev aramasına neden olan soruşturmanın Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı isyan başlığı altındaki 316. madde hükmü olan “suç için anlaşma”, TCK 258. maddedeki “göreve ilişkin sırrın açıklanması”, TCK 277. madde hükmündeki “yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs”, TCK 283. Madde hükmündeki “suçluyu kayırma” ve TCK 285. Madde hükmündeki “gizliliğin ihlali” ve ve Anayasal düzenin işleyişine karşı suçlarına yönelik gerçekleştirildiği öğrenildi.

Haklarında soruşturma yürütülen üç emniyet müdürünün bazı siyasi isimler aleyhinde faaliyet yürüttü iddiası da gündeme gelmişti.

ODA TV'de yer alan habere göre: O isimlerden biri olduğu öne sürülen ve konuyu Meclis gündemi de taşıyan İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz avukatı aracılığıyla suç duyurunda bulundu.

Poyraz suç duyurusunda söz konusu müdürlerin kendisi hakkında telefon dinlemesi dahil teknik ve fiziki takip yaparak kanunsuz şekilde bilgi topladığını öne sürdü.

Bu kişilerin kanunlar tarafından koruma altına alınan kişisel veri kapsamındaki bilgilerine ulaştığı kaydedilen suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

"Yukarıda açıklanan sebepler dolayısıyla ; müvekkil ile ilgili olarak son 12 ay içerisinde Ankara Emniyet Müdürlüğü veya Emniyet Genel Müdürlüğünün başkaca birimleri tarafından yapılan tüm adli ve önleme amaçlı çalışmaların , CMK 135 ve 140 kapsamında, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu Ek 7. Madde kapsamında herhangi bir dinleme ve izleme yapılıp yapılmadığının araştırılması ve bununla birlikte kanun amir hükmü gereği suç soruşturması için depolanan önleme/adli amaçlı kullanılan tüm veriler üzerinden; telefon kayıtları, telefon baz kayıtları, IP üzerinden sosyal medya araçları üzerinden yapılan haberleşmeleri, Telefon İMEİ , TC, Adres, MERNİS kayıtları, Konaklama, kayıtlı her türlü ödemeler, Seyahat, Yakıt alma, Plaka tanıma sistemi, MOBESE vb. sistemlerde müvekkille ilgili olarak yapılan tüm incelemelerin yukarıda bahsi geçen iddialar çerçevesinde araştırılarak, bu işlemleri yapan birim ve kişiler hakkında cezalandırılmaları amacıyla iddianame tanzim edilmesini hususunda gereğini talep ederim."

 


Haber Kaynağı : 12punto

Ankara Ankara Emniyeti İYİ Parti Uğur Poyraz