Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

CHP lideri Özgür Özel'den sokak hayvanları yorumu: Uyutulma teklifine ne yanıt verdi?

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici , CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. CHP lideri Özel ve BBP lideri Destici, son günlerde gündemde olan sokak hayvanları konusuna değindi.

CHP lideri Özgür Özel'den sokak hayvanları yorumu: Uyutulma teklifine ne yanıt verdi?

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’e “hayırlı olsun” ziyareti gerçekleştiriyor.

Ziyaret, bugün CHP Genel Merkezi'nde başladı.

Görüşmenin ardından iki liderin ortak basın açıklaması yapması bekleniyor.

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Biz Destici ile BBP ile ayrı ittifaklardayız yelpazenin farklı kanatlarındayız ama bu konudaki müşterek duygumuzu ifade ettik. Bundan sonraki süreçte bir düzenleme yapılması noktasında biz buna son seçimlerin en çok oy almış birinci partisi olması sıfatıyla da AKP’nin 22 yıllık pratiğinden farklı olarak gönülden destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum” 

YENİ ANAYASA

BBP lideri Mustafa Destici ise şunları söyledi:

“Bir hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Aslında daha önce planlamıştık ama araya seçim girdi. Girdikleri ilk seçimde de başarıyla çıktılar. Başarılarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. BBP olarak biz de belediye sayısını yüzde yüzün üzerinde artırarak çıktık. Büyükşehirlerin neredeyse yarısına yakını CHP’de geri kalanı da Cumhur İttifakımızda. Biz hem AKP‘nin olduğu hem de CHP’nin olduğu yerlerde uyum içerisinde çalışma yürütüyoruz. Farklı bir ittifakı içerisindeyiz tabi bu hassasiyeti de gözeterek siyasetimize devam ediyoruz. Neticede Türkiye partisiyiz. Önceliğimiz milletimizin birliği refahı huzuru. Bunun için elbette birlik olmaya ve birlikte hareket etme zorunluluğu olan noktalarda millete ve devlete karşı olan bir borcumuz var. Bugün de görüşmemizde yeni anayasayı konuşma fırsatı bulduk. Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğine inanıyoruz. Konuşmalarımızda şunu gördük ki CHP de Türkiye’nin yeni, demokratik ve sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğu konusunda hem fikiriz. Ben Kemal Beye ifade ettiklerimi Özgür Beye de ifade ettim.  Herkes teklifini kamuoyu önünde paylaşsın ben  uzlaşamayacağımız noktaları bir kenara bırakarak en azından azami müştereklerimizde buluşarak bir anayasa yapma konusunda gayret göstermemiz gerektiğini söyledim. Bizim için kırmızı çizgi terör ve şiddettir. Terör örgütleriyle arasına mesafe koyduğu sürece her siyasi parti her sivil toplum örgütü hatta her fert kendi fikrini özgürce söyleyebilir, inancını yaşayabilir. Kırmızı çizgimiz terör ve şiddettir. Bunda da aynı fikirde olduğumuzu gördük. Bu görüşme çok faydalı oldu" 

BBP'DEN SOKAK HAYVANLARI AÇIKLAMASI

BBP lideri Destici, sokak köpekleriyle ilgili hazırlanması planlanan tasarıyı ise şöyle yorumladı:

"Neticede biz BBP olarak bize teslime dilen belediyelerde bir ay içinde bu çalışmaları başlatacağımızı ve sokaklarımızı hastalıklı ve saldırgan sokak köpeklerinden temizleyeceğimizi ifade ettiler. Belediyelerimiz bu çalışmalarını tamamladılar. Şu anda köpekler toplanıyor. Tedavi görecekler tedavi görecekleri yerlere, barınak imkanı olanlar barınaklara, hastalıklı ve terbiye edilemeyecek şekilde saldırgan olanların da uyutulması konusunda biz çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu konuda devletimizin yasa hazırlığı içinde olduğunu duymaktan da büyük bir memnuniyet duyduk. Bu YASA TEKLİFİNİ de desteklediğimizi ifade ediyorum. Şu ana kadar bildiğimiz haliyle bizim seçim öncesi söylediğimiz her şeyin o yasa içerisinde birebir olduğunu görüyoruz."

"HAYVAN HAKLARI FONU KURULMALI"

CHP lideri Özgür Özel ise sokak hayvanlarına ilişkin şunları söyledi:

"Bir taslak görmüş değiliz henüz. Taslak üzerinde elbette hep birlikte çalışacağız ancak TBMM insan kaynağıyla verilen emekle harcanan zaman ve meclis imkanlarıyla Ocak 2021’de bir meclis araştırma komisyonu kurdu ve bu komisyon hayvan haklarının korunmasına ilişkin raporunu verdi. Bu raporda hazırlanırken uzmanlar akademisyenler dinlendi. Bu konuda uzun bir çalışma sonucunda bir rapor ortaya çıtı. Bu raporda uyutma meselesi hasta ve tedavi edilemez hayvanlar ve kontrolü mümkün olmayan birtakım hayvanlarla sınırlı. Ve sokak hayvanlarının çoğalmasını engellemeyle ilgili bir uyutma tedbiri kesinlikle yok. Ama burada soruna bir müdahale var. Diyor ki rapor. BİR HAYVAN hakları fonu kurulmalıdır. Bu hayvan hakları fonunun gelirleri belediyelerin aldıkları emlak çevre temizlik vergilerinden aktarılacak paylar. At yarışından milli piyango gibi şans oyunlarından aktarılacak paylarla bağışlardan oluşmalıdır ve bu fon barınakların yapılması kısırlaştırılmaların yapılmasıyla iğli harcamaların bu fondan kaynak sağlanır. Bunu tüm siyasi partiler böyle söyledi ve meclis karara bağladı. Bugün tasarruf tedbirleri söz konusu olunca, ‘efendim biz parayı seçim ekonomisine harcadık bu köpekleri uyutalım’ derseniz bunun tutar bir tarafı yok. O yüzden bu fon kurulmalı ve başta kısırlaştırılma olmak üzere bu para barınaklara gitmelidir. Tedavi edilemeyen hayvanlar üzerinde son tedbir olarak zaten bilim insanları tarafından da ifade edilmektedir.  Bizim yaklaşımımız meclisin kendi raporuna sahip çıkmasıdır."

MHP'Lİ YÖNTER VE YALÇIN AÇIKLAMASI

Özgür Özel salı günkü grup toplantısı konuşmasında, MHP'den isim vermeden bahsettiği iki isimle ilgili yeni bi açıklama yaptı.

Özel, "Memnun olduğumuz husus şudur ki ben isim vermedim ama beyefendiler konuyu kendi üzerlerine almışlar. O iki kişiyi koskoca MHP camiasında sadece o ikisi kendilerini savundu ve bize hakaret etmeyi tercih ettiler. Bir üçüncü isim çıkıp da ne onları savunmaya kalktı ne de başka bir şey söyledi. Mesele bu kadar hassas ve ciddi ve gerçek zaten. Ben bunun üstüne daha fazla ne söyleyeyim. Cümle alemin bildiğini sadece imza ettik. İki tane hakaret dolu tweet, üçüncü bir kişi yok ki bunları savunsun arkalarında dursun" diye konuştu.

SİNAN ATEŞ AÇIKLAMASI

 

Özel, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından cumhurbaşkanı ve siyasi parti liderleriyle görüşme talerinin yarattığı siyasette "normalleşme" iklimi için de eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetini hatırlatarak, "Ankara’nın ortasında iki kız babası bir siyasetçi bir ülkü ocaklarının da önceki genel başkanlarından birisi bir siyasi cinayete kurban gidecek, onu uyuşturucu torbacıları öldürecek, kamu görevlileri kaçmalarına yardım edecek ve o kan yerde kalacak. Neden? Bir partideki birilerinin yapmış olduğu temaslar ortaya çıkmasın parti zarar görmesin! O kan orada durdukça Türkiye’de siyaset normalleşemez! Cumhur İttifakı'nın bu yüksen kurtulması lazım" dedi.

Özgür Özel'in Cuma günü (yarın) Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu, ardından Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı da ziyaret etmesi bekleniyor.


Haber Kaynağı : 12punto

Mustafa Destici BBP Özgür Özel CHP Sinan Ateş İzzet Ulvi Yönter