Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,6388
Dolar
Arrow
32,5163
İngiliz Sterlini
Arrow
40,1526
Altın
Arrow
2432,0000
BIST
Arrow
9.645

CHP lideri Özgür Özel’den ‘Van’ tepkisi: 'Van halkına pusu kurmaktır'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde Van’da yüzde 55,68 oy alarak belediye başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının elinden alınmasına tepki gösterdi.

CHP lideri Özgür Özel’den ‘Van’ tepkisi: 'Van halkına pusu kurmaktır'

31 Mart Yerel Seçimleri’nde Van’da birinci olan DEM Parti Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkı geri alınarak, mazbata seçimde ikinci olan AKP adayı Abdulahat Arvas’a verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP lideri Özgür Özel, 'İkinci olana mazbatayı verme rezaleti, Van halkına pusu kurmaktır' sözleriyle tepki gösterdi.

Özel, kendisine ait X hesabından "İkinci olana mazbata verme rezaleti Van halkının iradesini pusu kurmaktır. Van halkının iradesine saygılı olmak hepimizin boynunun borcudur" notuyla paylaştığı videoda şunları söyledi;


“Seçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında, gerçi birinci parti olan partimizi kutlamadı ama, seçim sonuçlarına saygılı davranacağını ifade eden bir konuşma yapmıştı. Ben bu konuşmayı önemsedim. Orada öyle konuşup da sonra rakibinin üç katı kadar oy alan bir büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı vermeye rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelmiş olur."

''VAN HALKININ İRADESİNİ HİÇE SAYMAK, ONA PUSU KURMAKTIR”

"Çünkü aday zamanında başvurmuş, temyiz kağıdını almış, memnu hakların iadesi hallolmuş, aylarca kampanya yapmış. Cuma akşamı saat 16.55’te, Diyarbakır'dan gidip bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır.

"BÖYLE BİR KARA LEKEYE BU YENİ DÖNEMİ BULAŞTIRMAMALARINI BEKLİYORUM”

"Partisi birinci parti olduğu halde ‘Erdoğan muhtar bile olamaz’ kararıyla başbakan olamıyorken CHP buna da karşı çıkmıştı. Şimdi de Van halkı üç kat fazla oy vererek birisini kendisine büyükşehir belediye başkanı seçiyorsa buna karşı saygılı olmak hepimizin boynunun borcu. Buna karşı yapılacak bir kumpas, ikinciye mazbata verme gibi bir rezalet Erdoğan'ın söylediği bütün sözleri hükümsüz kılar. 

O zaman balkonda doğru söyler, sarayda şaşar. Balkonda doğru söyler, YSK da şaşar noktasına gelir. Bunu geçmişte İstanbul seçimlerini tekrar ederken yapmışlardı. Bedelini ağır ödediler. Böyle bir şeye kalkışacaklarını düşünmüyorum. Böyle bir hataya ve böyle yeni bir kara lekeye bu yeni dönemi bulaştırmamalarını bekliyorum. Ve kendisini uyarıyorum. Böyle bir şeye tenezzül etmek söylediğim tüm sözleri yükümsüz kılar."


Haber Kaynağı : 12punto

31 Mart Yerel Seçimleri Abdulahat Arvas Abdullah Zeydan DEM Parti YSK Van