CHP listesinden Meclis'e giren Gelecek Partili Temurci, İBB adaylığını neden reddettiğini açıkladı! 'AKP kitlesiyle...'

Yaklaşan yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulunan Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Selim Temurci, partisinin getirdiği İBB adaylığı teklifini reddetmesiyle ilgili “AKP kitlesiyle karşı karşıya gelmemek için reddettim” açıklamasını yaptı.

CHP listesinden Meclis'e giren Gelecek Partili Temurci, İBB adaylığını neden reddettiğini açıkladı! 'AKP kitlesiyle...'

Mayıs seçimlerinde CHP listelerinden İstanbul Milletvekili seçilen Gelecek Partili Selim Temurci, Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı.

Partisine karşı eleştirilerde bulunan Temurci, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığına, Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı yardımcılığına ve Saadet Partisi ile kurulan gruba en başından beri karşı olduğunu dile getirdi.

İBB ADAYLIĞI TEKLİFİNİ NEDEN REDDETTİ?

Partisinden gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı teklifini geri çeviren Temurci, bunun gerekçesini şöyle açıkladı;

“Ben Saadet ile işbirliğine rezerv koydum. ‘Bu bizi mahvedecek, dönüşümlü grup kuralım’ dedim. Doğru olan buydu. Hoca, protokol yaptı, Saadet’in ismi altında toplandık. Partimizin ismi ortadan kalktı. Saadet’in görünür hale gelmesinde Gelecek kullanıldı. İstanbul’da Saadet, Gelecek ve DEVA; birliktelik olsa elbette olurdu. Ama partimizin ismini insanlar unuttu. Bilinirliliği vardı, şu an o da yok. İkincisi, CHP ile iş tuttuk ve bedeli ağır oldu. CHP’ye de ağır oldu.

Sen kendini benim yerime koy. İstanbul’da yüzde bir oy aldın. Kimden alırsın? Ben daha AK Parti’ye yakın insanlardan alırım. Böyle bir durumda, kendi kitlenle ikinci defa “CHP’ye gittin ve ona yardım ettin” suçlamasıyla karşı karşıya kalacaksın. Aday olmak bize ve partiye zarar verir büyükşehirlerde. AK Parti kitlesiyle karşı karşıya gelmeyi sadece ben değil birçok arkadaşımız istemiyor."

Temurci, “Ekrem Bey’in büyük hedefleri olduğunu biliyorum. O hedefler İstanbul’a hizmeti engelledi, bunu biliyorum. İki adaydan Kadir Topbaş tarzına olduğu için Murat Bey olduğunu söyledim” görüşünü ifade etti.

AKP’YE Mİ GEÇECEK Mİ?

Temurci, AKP’ye geçme arzusu olup olmadığı yönündeki soruya, “AK Parti’ye geçmek diye bir cümle kurmuş değilim. Yarın için sadece kendimi değil, partiyi bir yere konumlandırıp gri alana çekme gayretim var. Başarabilirsek o dediğiniz şey gerçekleşmez” diye yanıt verdi. 


Haber Kaynağı : 12punto

Ahmet Davutoğlu İsmail Saymaz Selim Temurci Gelecek Partisi