Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,6388
Dolar
Arrow
32,5163
İngiliz Sterlini
Arrow
40,1526
Altın
Arrow
2432,0000
BIST
Arrow
9.645

Seçim sonrası Özgür Özel’den itiraf! ‘CHP bazen yanlış tarafta durdu, bu sefer…’

31 Mart Yerel Seçimleri’ni değerlendiren CHP lideri Özgür Özel, partisine ilişkin çarpıcı bir itirafta bulundu. "Devletle millet ne zaman yarışırsa hep millet kazanır” diyen Özel, “CHP bazen yanlış tarafta durdu. Bu sefer devletle millet yarışırken, milletin tarafındaydık" ifadelerini kullandı.

Seçim sonrası Özgür Özel’den itiraf! ‘CHP bazen yanlış tarafta durdu, bu sefer…’

Mayıs seçimlerindeki mağlubiyetten sonra kasım ayında düzenlenen CHP kurultayında genel başkan seçilen Özgür Özel, ilk sınavını başarıyla verdi.

31 Mart Yerel Seçimleri’nde yüzde 37.77 oy alan CHP, 47 yıl sonra ilk kez birinci parti konumuna geldi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

“Cam tavanı kırdık, tuzla buz ettik. Yüzde 25’lik bir öğrenilmiş çaresizlik vardı. Parti yüzde 38 aldı” diyen Özel, AKP’deki düşüşe ilişkin “Bir kere biz hatalarımızdan ders aldık. Onlar geçen seçimi kıl payı kazanmış olmayı bir zafer olarak gördüler. Tehlike çanlarını görmediler” yorumunu yaptı.

"HATAMIZDAN DERS ALDIK"

14 Mayıs akşamından ders aldıklarını belirten Özel, “Bu insanlar dün akşamı 14 Mayıs akşamı yaşayabilirlerdi. Ama biz hatamızdan ders aldık, almayanlar da kaybetti” ifadelerini kullandı.

“ALDIĞIMIZ HER OYUN CHP DEĞİL, TÜRKİYE İTTİFAKI OYU OLDUĞUNUN FARKINDAYIM"

“Aldığımız her oyun CHP değil, Türkiye İttifakı oyu olduğunun farkındayım. CHP’yi Türkiye İttifakı’nın partisi olarak tutmaya ve bu ittifakı büyütmeye ve güçlendirmeye devam edeceğiz” diyen Özel, “Siyasilerin kurmadığı ittifakı sandıkta seçmenle kurmayı başardık. Bu çok önemli. Çünkü siyasiler siyasi hesap yaptılar. Oysa seçmen kendisini ve ülkesini düşündü. Bir de devletle millet ne zaman yarışırsa hep millet kazanır. CHP bazen yanlış tarafta durdu. Bu sefer devletle millet yarışırken, milletin tarafındaydık. Bazen devlet - millet rekabetinde CHP devletin kurucu partisi olduğu için yanlış tarafta duruyor. Esas olarak CHP halkın partisi olduğu için doğru taraf, milletin tarafı” değerlendirmesinde bulundu.

“ERDOĞAN’IN ‘DÖRT YIL SEÇİM YOK’ SÖYLEMİ KAYGIDAN”

Bir erken seçim talebinin olmadığını ancak halkın buna karar verebileceğini söyleyen Özel, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dört yıl seçim yok” demesinin bu kaygıdan olduğuna dikkati çekti; “Çünkü güvensizlik oyu olarak görüyorlar. Ben fırsatçılık yapacak değilim. Her an yapılacak seçime hazırız” dedi.

“KİMLİK SİYASETİ, GERİLİM SİYASETİ KAYBETTİ DÜN”

Özel sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“Bana güvenip oy veren AK Parti ve MHP’li emekliler var. Onlar genel seçim olsaydı belki oy vermeyeceklerdi. Onlara şu teminatı verdim: Bu bir yerel seçim. ‘Yerel yönetici seçiyorsunuz ve iktidara yerelden denge kurun’ dedim. Ertesi gün ‘Gördünüz mü bak, hükümet değişmeli’ dersek o seçmeni kandırmış olurum. Dürüst davranmak lazım. Bundan 10 ay önce altı parti yüzde 25 oy aldık. ‘Tek başına yüzde 38 benim oyum’ dersek bu kibir olur. Bu çağrımıza uyan Türkiye İttifakı’nın oyu içinde AK Partilisi de var, MHP’lisi de var. DEM’lisi de var. Buradan bir fırsatçılık yapmayacağız ama önümüzdeki günlerde emekliler, atanmayan öğretmenler, emekli astsubaylar, staj mağdurları, çiftçiler ve öğrencilerle ilgili mitingler yapacağız. Sahadan çekilmeyeceğiz ve vatandaşın gerçek sorunlarıyla mücadele edeceğiz. Kimlik siyaseti, gerilim siyaseti kaybetti dün.”

ÖZEL'İN EN ÇOK SEVİNDİĞİ İLLER

Özel, seçim sonuçlarıyla ilgili ayrıca şu beklenti ve mutluluklarını paylaştı:

“Şüphesiz Manisa. Manisa’da en son yüzde 29-30 almıştık. Dün yüzde 60’la kazandık. Manisa’da Selendi, Demirci ve Saruhanlı hariç tüm ilçeleri aldık. En çok Soma’ya seviniyorum. Her seçim millet Soma’ya söver, ben de Twitter’dan “Yapmayın etmeyin” diye yazardım. En memnun olduğum yerler Artvin ve Marmaris. Anketlerde çok geride çıkmıştık. Son anda oralara miting koyduk. İki yerde “CHP’ye oy atmazsanız, AK Parti kazanacak” dedim. Eskişehir ve Balıkesir, kafaya taktığım iki yerdi. Eskişehir’de İYİ Partili aday AK Parti’ye geçti ve siyasi yankesiciliğe uğradı muhalefet. Ona itiraz ediyordum. Kaybetsek kabullenemezdim. Bir de Balıkesir… Orada alacaklıydık. Ama İYİ Parti çok güçlü aday çıkardı ve aday sert kampanya yaptı. Annesinin evinin balkonundan “Git başka yerde demlen” diye bir pankart sarkıttı mitingimde. Ona içerlemiştim. Adıyaman’a acayip sevindim. Kütahya’nın gelmesine aşırı memnun oldum.”

GÖKHAN ZAN YORUMU: KENDİNİ DE ŞEHRİNİ DE TÜKETTİ

Özel, Hatay için de “Halen çekişiyoruz. Ümidimi kesmiş değilim” dedi, Gökhan Zan’ın aldığı 15 bin oy için de “kendini de şehrini de tüketti” yorumunda bulundu.

“EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞIM TUNÇ SOYER’DİR”

Özel, en büyük hayal kırıklığının Tunç Soyer olduğunu söyledi, şunları kaydetti:

“Çağırdım, anlattım. Cemil Tugay’ın ankette en yüksek oyu alan iki isimden biri olduğunu kendisi de gördü. Yurt dışı görev teklif ettim. Memnun oldu. Akşam yemeğe çıktık birlikte. ‘Kıbrıs, Amerika ve Brüksel’deki temsilcilikle birlikte Pekin ve Moskova’da şube açalım. Yurt dışı ilişkilerde iyisiniz’ dedim. ‘Onore oldum, çok sevindim’ dedi. Gitti, birkaç gün sonra çok kötü açıklamalar yaptı. En büyük hayal kırıklığım… Kimseye küskün değilim ama İzmir’de kazanmamız için hiçbir şey yapmadı. İzmir’de tehlike çanlarının çaldığı günler oldu. İzmir’i değil, kendisini düşündü. O yüzden çok kızıyorum ona.”


Haber Kaynağı : 12punto

31 Mart Yerel Seçimleri İsmail Saymaz Özgür Özel yerel seçim Tunç Soyer