Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

'Dünya'nın Doğuşu' fotoğrafını çeken astronot William Anders uçak kazasında öldü

NASA'nın Apollo 8 misyonu sırasında Ay'dan çektiği Dünya fotoğrafıyla da bilinen emekli astronot William Anders, kendi kullandığı küçük uçağın düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

'Dünya'nın Doğuşu' fotoğrafını çeken astronot William Anders uçak kazasında öldü

NASA'nın 1968 yılında Apollo 8 misyonu sırasında 'Dünya'nın Doğuşu' (Earthrise) fotoğrafını çeken ve Ay'ın yörüngesine giren ilk üç insandan biri olan emekli astronot William Anders, Washington'da geçirdiği uçak kazasında 90 yaşında öldü.

Reuters'in aktardığına göre, 7 Haziran Cuma günü içinde bulunduğu küçük uçağın düşmesi üzerine yaşamını yitiren Anders hakkında sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan NASA Başkanı Bill Nelson, Ay'ın ufku üzerinde yükselirken çekilen 'Dünya'nın Doğuşu' fotoğrafını da paylaşarak, eski Air Force pilotunun 'insanlığa bir astronotun verebileceği en derin hediyelerden birini verdiğini' söyledi. 

HERİTAGE UÇAK MÜZESİ DOĞRULADI

William Anders'in kurucularından olduğu Burlington'daki Heritage Uçuş Müzesi de Anders'ın geçirdiği uçak kazasında yaşamını yitirdiğini doğruladı.

Anders, Washington ve Vancouver Adası arasındaki Jonas Adası kıyısı açıklarında düştüğünde uçağa tek başına pilotluk ediyordu.

KCPQ-TV televizyon kanalının paylaştığı bilgilere göre, Anders, sahibi olduğu tek motorlu T-34 Mentor tipi uçağı sürüyordu.  KCPQ'de yayınlanan video görüntülerinde de bir uçağın, suya çakılmadan önce hızla düştüğü görüldü. 


Haber Kaynağı : 12punto

William Anders NASA Dünya'nın Doğuşu' fotoğrafı