İşte piyasadaki en ucuz 4 sıfır otomobil

2023’ün sonlarına doğru başlayan kampanyalar, 2024'ün gelmesi ile birlikte azalmaya ancak etkisini sürdürmeye devam ediyor. Peki sıfır otomobil kampanyaları ne zaman bitecek?

İşte piyasadaki en ucuz 4 sıfır otomobil

2024 yılına girerken sıfır araç piyasasında hareketlilik yaşanıyor. Birçok otomobil markası yeni üretim araçlarını getirmek için çalışırken bazıları da yeni modellerini piyasaya sürüyor.

Kasım ve aralık aylarında 2023 üretimli araçlarını bitirmek isteyen bayiler kampanyalar düzenleyerek tüketicilere uygun fiyatlar sunmuştu. Peki şu anda piyasada durumlar nasıl, kampanyalar devam ediyor mu?

Konuyla ilgili merak edilenleri, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şöyle anlattı:

KAMPANYALAR NE ZAMAN SONA ERECEK?

“Sıfır piyasasında eylül itibarı ile başlayan fiyat düşüşleri, ekim ve kasım zamanlarında en avantajlı noktaya kadar ulaşmış, aralık ayı itibarı ile da uygulanan indirimler azaltılmıştı.

Ocak ve şubat aylarında indirimlerin kademeli olarak azaltıldığını ve neredeyse liste fiyatlarına yaklaştığını görüyoruz. Kampanyaların büyük oranda sonlandığını söylenilebilir. Mart ve nisan ayından itibaren 2024 model otomobillerin piyasaya tam anlamıyla girmesiyle, devam eden kampanyalar da sonlanacak."

UYGUN FİYATLI ARAÇ ALMAK İÇİN SON ŞANS MI?

"Sıfır otomobilde fiyat bazında en uygun dönem Kasım'dı. Sonraki süreçlerden indirimler azalırken, liste fiyatlarında bir miktar artış yaşandı. Koşullar itibarıyla birkaç ay önceki fiyatların daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Otomobil fiyatlarını döviz kuru, maliyetler ve enflasyon gibi faktörler etkiliyor. Şu anki durumda otomobil fiyatlarının ilerleyen zamanlarda biraz daha yükseleceğini tahmin ediyoruz. Fakat fiyatlar yükselse bile, Ticaret Bakanlığımızın aldığı önlemler, rekabetin artması ve talebin azalması nedeniyle geçmişte görülen spekülasyonlar olmayacak.

Bu yüzden olası fiyat artışları normal ve makul seviyelerde olacak. Sıfır otomobil almak isteyen kullanıcılar koşulları göz önünde bulundurarak, bütçe ve ihtiyaçlarına uygun bir karar verebilirler."

İŞTE PİYASADAKİ EN UCUZ OTOMOBİLLER

Ertemel, Türkiye piyasasında satışa sunulan en ucuz otomobilleri şöyle sıraladı:

  • A Segment küçük hatchback otomobiller olan Hyundai i10 ve Kia Picanto, piyasada en ucuz seçenekler olarak öne çıkıyor.
  • Hyundai i10'un başlangıç fiyatı 780.000TL,
  • Kia Picanto'nun ise 838.000TL.
  • C Segment Sedan aile otomobili Fiat Egea ise Türkiye'de üretilen en uygun fiyatlı otomobil olarak dikkat çekiyor. Fiat Egea'nın başlangıç fiyatı 864.000TL.
  • B Segment Hatchback otomobil Citroen C3 ise 872.000TL fiyatı ile en uygun fiyatlı otomobiller arasında yer alıyor.

Haber Kaynağı : 12punto

araç Fiat indirim Kampanya otomobil piyasa satış