Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Ünlü iş insanı İnan Kıraç, kızını mal varlığına el koymak istediği iddiasıyla evlatlıktan reddetti

İş insanı İnan Kıraç, kızı İpek Kıraç'ı mal varlığına el koymak istediği iddiasıyla evlatlıktan reddettiğini açıkladı. İpek Kıraç ile babası İnan Kıraç arasında bir hukuk savaşı yaşanırken, İnan Kıraç'ın bu süreçte kamuoyu avantajı sağlamak için bazı medya organlarıyla görüşmeler sağladığı öğrenildi

Ünlü iş insanı İnan Kıraç, kızını mal varlığına el koymak istediği iddiasıyla evlatlıktan reddetti

İş insanı İnan Kıraç mal varlığına el koymak istediği iddiasıyla ile kızı İpek Kıraç'ı evlatlıktan reddettiğini açıkladı.

İnan Kıraç, kuracağı vakıf aracılığı ile tüm mal varlığını eğitime muhtaç çocuklara bağışlayacağını söyledi. 

İş insanı İnan Kıraç, 2020 yılında yaşamını yitiren eşi Koç Holding kurucusu Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç'ın mirası nedeniyle kızı İpek Kıraç'a dava açmıştı.

Kıraç, eşi Suna Kıraç'ın vasiyetnamesiyle kızı İpek Kıraç'a intikal eden Temel Ticaret ve Yatırım AŞ'nin yüzde 20.13 hissesine tedbir konulmasını istemişti. Bununla birlikte kızı İpek Kıraç'ın mülkiyetine geçen hisse senetlerinin tamamını Medeni Kanun uyarınca yüzde 25'lik payın kendisine verilmesini talep etmişti. 

İpek Kıraç ise babası İnan Kıraç'ın, Vehbi Koç'un kızı merhum Suna Kıraç'a ait hesaptan yüz milyonlarca doları usulsüz bir şekilde aktardığını, Koç Holding hisselerinin bir kısmını 600 Milyon TL'ye sattığını iddia etmiş ve babasının mal varlıklarına tedbir konulmasını talep etmişti. İpek Kıraç'ın talebi üzerine mahkeme, İnan Kıraç'a ait Karsan şirketi hisselerine ihtiyati tedbir konulmasına karar verdi.

İnan Kıraç son dönemde birçok kez, çeşitli olaylar aracılığıyla gündeme geldi.

Uzun yıllar Koç Holding'de üst düzey yöneticiliklerde bulunan İnan Kıraç'ın ismi kara para aklama suçlamasıyla ABD’de yargılanan Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD savcılarına verdiği ifadede tutanaklara geçmişti. 

Suç örgütü lideri Sedat Peker de geçen yıl çektiği videolarda, SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın silindiğini iddia ettiği 45 milyon dolar alacağının sahibinin İnan Kıraç olduğunu öne sürmüştü. 

Peker'in iddiasına göre İnan Kıraç, Sezgin Baran Korkmaz'ın iddia ettiği alacağının silinmesi için iktidardan yardım istemiş, Korkmaz, İçişleri Bakanlığı'na çağırılmış, bilgilendirildikten sonra yurt dışına kaçmasına izin verilmişti. Bu sırada Korkmaz'ın alacağı da silinmiş, Lüksemburg merkezli Silcolux şirketi vasıtasıyla Kıraça Holding’de yüzde 45’lik, Kıraça Holding vasıtasıyla da Karsan’da yüzde 28,56’lık paya sahip olan SBK Holding’in payları devrolmuştu. 

Kıraç'ın adı daha önce de 2016 yılında Panama Belgeleri, 2021 yılında da Pandora Belgeleri sızıntılarıyla anıldı. 

3 Ekim 2021 tarihinden kamuoyuyla paylaşılmaya başlanan Pandora Papers sızıntıları, dünyanın dört bir yanından ülke liderleri, politikacı, iş insanı ve sanatçıların vergiden kaçınmak için kullandığı, Trident Trust, Alpha, Alcogal, Fidinam ve Asiaciti Trust'ın da aralarında olduğu 14 offshore hizmet sağlayıcısı ve hukuk firmasının belgelerinden oluşuyordu.

Belgelere göre Morgan & Morgan Trust, Fidinam ve Alcogal gibi offshore hizmeti sunan farklı firmalarla çalışan İpek ve İnan Kıraç, Britanya Virjin Adaları merkezli Key Square Capital Partners Ltd ve Key Square Capital Partners II Ltd adlı iki şirkete sahip. 

Belgeleri, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) paylaşmış. 117 ülkeden 600'den fazla gazeteci incelemiş, dünya elitlerinin gizli offshore sırları ortaya çıkmıştı. 

Öte yandan İnan Kıraç'ın kızı İpek Kıraç ile karşı karşıya geldiği dava sürecinde kamuoyunda olumlu bir izlenim yaratmak için bazı medya organlarıyla iletişim kurduğu öğrenildi.  


Haber Kaynağı : 12punto

Koç Holding İnan Kıraç İpek Kıraç