Apple'ın eski çalışanı sürücüsüz araç teknolojisini çaldıktan sonra hapis cezasına çarptırıldı!

Apple'ın eski bir çalışanı, şirketin sürücüsüz araç projesi "Titan"dan ve diğer projelerden gizli belgeleri çalmakla suçlu bulundu. Xiaolang Zhang, 120 gün hapis cezasına ve 3 yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı. Ayrıca Apple'a 146 bin 984 dolar tazminat ödemesi de emredildi.

Apple'ın eski çalışanı sürücüsüz araç teknolojisini çaldıktan sonra hapis cezasına çarptırıldı!

Bir zamanlar Apple'da çalışan eski bir çalışan, sürücüsüz araçların geliştirilmesiyle ilgili teknolojiler de dahil olmak üzere şirket belgelerini çalmakla suçlandı. 9to5Mac'in haberine göre, Xiaolang Zhang adlı bu eski çalışan, 2018 yılında ABD'den Çin'e kaçmaya çalışırken yakalandı ve daha sonra Çin merkezli XMotors adlı bir girişime katıldı.

Apple, Zhang'ın kovulma sürecinde tuhaf davrandığını belirtti. Soruşturma sırasında, Zhang'ın Titan Projesi ve diğer adıyla Apple Car olarak bilinen otonom aracın devre kartının mühendislik şemasını içeren 25 sayfalık bir belge de dahil olmak üzere belgeleri çaldığı keşfedildi.

Zhang, 2018'de suçsuz bulunmuştu ancak 2022'de suçunu kabul etti ve şu anda 120 gün hapis cezasına ve 3 yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı. Ayrıca 146,984 dolar tazminat ödemesine karar verildi.


Haber Kaynağı : 12punto

Apple ABD