Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

New York Times, ChatGPT'ye dava açtı

The New York Times, ChatGPT'nin yaratıcısı OpenAI şirketine ve Microsoft'a makine öğrenmesi süresince telifli makalelerinin kullanıldığı gerekçesiyle dava açtı.

New York Times, ChatGPT'ye dava açtı

Yapay zeka ChatGPT'nin haber içeriklerini kullanması New York Times tarafından dava konusu edildi.

TELİF GEREKÇESİYLE DAVA

Davada, The New York Times'ın milyonlarca makalesinin, kendisiyle rekabet eden sohbet robotlarını eğitmek için kullanıldığı belirtildi. New York Times, OpenAI ve Microsoft'a telif hakkı ihlali nedeniyle dava açarak, yapay zeka teknolojilerini eğitmek için yayınlanmış çalışmaların izinsiz kullanımı konusunda giderek yoğunlaşan yasal savaşta yeni bir cephe açtı.

Times, ChatGPT ve diğer popüler yapay zeka platformlarının yaratıcıları olan şirketlere, yazılı eserleriyle ilgili telif hakkı sorunları nedeniyle dava açan ilk büyük Amerikan medya kuruluşu oldu.

Manhattan'daki Federal Bölge Mahkemesi'nde açılan davada, Times tarafından yayınlanan milyonlarca makalenin, artık güvenilir bilgi kaynağı olarak haber kuruluşuyla rekabet eden otomatik sohbet robotlarını eğitmek için kullanıldığı iddia ediliyor.

ŞİRKETTEN 'İMHA' TALEBİ

Davada kesin bir parasal talep yer almıyor. Ancak davalıların "The Times'ın eşsiz değerdeki eserlerinin yasadışı kopyalanması ve kullanılmasıyla" ilgili "milyarlarca dolarlık yasal ve fiili zararlardan" sorumlu tutulması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca şirketlerden, The Times'ın telif hakkıyla korunan materyallerini kullanan tüm chatbot modellerini ve eğitim verilerini imha etmeleri isteniyor.


Haber Kaynağı : 12punto

AI ChatGPT dava New York Times