Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,8331
Dolar
Arrow
32,5468
İngiliz Sterlini
Arrow
40,5688
Altın
Arrow
2429,0000
BIST
Arrow
9.757

Google'a 5 milyar dolardan fazla para cezası

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, gizli bilgileri kullandığı için 5 milyar dolardan fazla tazminat ödeyecek. Ayrıca, Google'ın milyonlarca kullanıcının internette, anonim seçeneğiyle yaptığı gezinme geçmişine ilişkin verileri de silecek.

Google'a 5 milyar dolardan fazla para cezası

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde 'anonim' seçeneğini kullandığı halde bilgileri izinsiz kullanılan 50 davacıyı temsil eden 3 avukatlık firması ile anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya göre Google, izinsiz verilerin kaydını tuttuğu gerekçesiyle 5 milyar dolardan fazla tazminat ödemeyi kabul etti. Ayrıca Google, milyonlarca kullanıcının internette gezinme geçmişine ilişkin verileri silmesine karar verildi. 

GİZLİLİK HAKKI

Anlaşmada, "Hakim teknoloji şirketlerin, kullanıcı verilerini nasıl toplayıp kullandıkları ve toplanan verileri nasıl silip düzelttikleri konusunda kullanıcılara yönelik beyanlarında dürüst olmalarını gerektiren tarihi bir adımdır." denilen belgede, "Bu anlaşma, dünyanın en büyük veri toplayıcısının gerçek hesap verebilirliğini ve şeffaflığını sağlar, internetteki gizlilik hakkımızı iyileştirmeye ve korumaya yönelik önemli bir adıma işaret eder" ifadeleri yer aldı.

Yaklaşık 4 yıl önce açılan davada Google, anonim tarama seçeneğini kullanan herkesin etkinliğini nasıl izlediği konusunda kullanıcıları yanıltmakla suçlanıyordu. ABD Adalet Bakanlığı, biri 2020'de diğeri 2023'te olmak üzere tekelleşme politikası uyguladığı iddiasıyla Google'a iki ayrı "antitröst" davası açmıştı.


Haber Kaynağı : 12punto

google