Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

İddia: Yemen'de İngiliz ve İsrail gemileri vuruldu

Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) 3 gemiyi vurduklarını açıkladı.

İddia: Yemen'de İngiliz ve İsrail gemileri vuruldu

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, televizyonda yayınlanan konuşmasında, Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde 3 askeri operasyon gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kızıldeniz’de bir İngiliz destroyerini ve Umman Denizi’nde İsrail’e giden iki gemiyi hedef aldıklarını belirten Seri, “Filistin halkına yönelik zulmün zaferi olarak ve Gazze Şeridi’ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı’ndaki katliama cevaben Kızıldeniz’de bir İngiliz destroyerini balistik füzeyle vurduklarını” söyledi.

Diğer operasyonun Umman Denizin’de gerçekleştirildiğini aktaran Seri, İsrail limanlarına erişimin yasaklanması kararını ihlal ettiği gerekçesiyle iki geminin füze ve İHA ile vurulduğunu ifade etti.

İNGİLTERE’DEN YALANLAMA

İngiltere Savunma Bakanlığı ise Husiler’in Kızıldeniz’de bir İngiliz destroyerine balistik füze saldırısı düzenlediğine dair iddiasını yalanladı.

KIZILDENİZ'DEKİ SON GELİŞMELER

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere’nin, Yemen’de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.


Haber Kaynağı : 12punto

yemen İsrail gemi