Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,8331
Dolar
Arrow
32,5468
İngiliz Sterlini
Arrow
40,5688
Altın
Arrow
2429,0000
BIST
Arrow
9.755

Netanyahu ve Gantz arasında tartışma çıktı: Savaş Kabinesi'nde gerginlik

Mossad Başkanı David Barnea'nın Hamas ile anlaşma teklifini destekleyen Gantz ve öneriyi reddeden Netanyahu arasında tartışma çıktığı bildirildi.

Netanyahu ve Gantz arasında tartışma çıktı: Savaş Kabinesi'nde gerginlik

İsrail'in 7 Ekim sonrasında Gazze'ye saldırıları için kurulan Savaş Kabinesi'nde Başbakan Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Benny Gantz ve kabine üyesi Gadi Eisenkot arasında tartışma yaşandığı iddia edildi. Gantz, uluslararası medya kuruluşları tarafından 'Netanyahu'nun yerine geçibilecek isim' ve 'başbakanın siyasi rakibi' olarak gösteriliyordu.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, dün yapılan toplantıda bir tarafta Netanyahu diğer yanda Gantz ve Eisenkot olmak üzere sert bir tartışma çıktı.

Haberde, kabine toplantısı sırasında Mossad Başkanı David Barnea'nın Hamas ile esir takası konusunda anlaşma yapılması için müzakerelerde görevli heyetin yetkilerinin genişletilmesi önerisinde bulunduğu belirtildi.

Barnea'nın önerisinin Netanyahu tarafından reddedilmesi üzerine Gantz ve Eisenkot'un buna karşı çıktığı ve aralarında şiddetli bir tartışma yaşandığı ifade edildi.

Gantz ve Eisenkot'un, "Bu müzakereler çok uzun süredir devam ediyor ve şimdi bitirmemiz gerekli. Eğer aktif bir çaba gösterseydik görüşmelerin ortasında olabilirdik, görüşmeler ilerlemedi çünkü sorumluluk alamadık" dediği kaydedildi.

Netanyahu ise "Zorlu müzakereler yürütüyoruz. Bu iş karmaşık. Hamas anlaşmaya varmakla ilgilenmiyor. Düşmana zayıflık belirtisi gösteremeyiz" diye görüş bildirerek anlaşmaya yönelik öneriyi reddetti.

HAMAS VE İSRAİL ARASINDA MÜZAKERELER

Katar'ın başkenti Doha'ya giden Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, Gazze'deki esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerin yeni turu için 18 Mart'ta Hamas'la görüşmelere katılmıştı.

İsrail basını, Mossad Başkanı liderliğindeki İsrail heyetinin Doha'ya ulaşmasıyla birlikte Hamas ile Tel Aviv arasında esir takası müzakerelerinin resmen başladığını duyurmuştu.

Heyette, İsrail ordusunda kaçırılanlar ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alon'un de yer aldığı belirtilmişti.

İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberinde, müzakerelerin yaklaşık iki hafta sürebileceği kaydedilmişti.


Haber Kaynağı : AA

İsrail İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Benny Gantz