Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta yeni evre. Harkov'da Ruslar ilerliyor

Rusya-Ukrayna Savaşı'nda 2 yıl geride kaldı. Bu süre zarfında özellikle ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı desteklerle Ukrayna zaman zaman savaşta dikkat çeken adımlar atarken, Putin'in Şoygu'yu görevden almasıyla birlikte Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta yeni bir evre başlamış oldu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta yeni evre. Harkov'da Ruslar ilerliyor

Rus birlikleri 10 Mayıs günü erken saatlerde bölge sınırında bir saldırı başlattı ve kısa süre içerisinde de Harkov'daki altı bölgede kontrolün ele geçirildiği açıklandı.

Uzun süredir devam eden savaşta Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu görevden almış ve yerine Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov’u atamıştı. Şoygu ise Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın en büyük ikinci kenti Harkov'da altı yerleşim bölgesinde kontrolü ele geçirdiğini açıkladı. Ukraynalı yetkililer ise Rus bombardımanı altındaki Harkov'dan 1775 kişinin tahliye edildiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Harkiv bölgesinde 5, Donetsk bölgesinde de 1 yerleşim biriminin Rus ordusunca ele geçirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus askeri güçlerinin, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Rus ordusunun, Ukrayna'da çatışmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kuzey Kuvvetleri Grubu'na bağlı birlikler, saldırılar sonucunda Harkiv bölgesinde Borisovka (Borisivka), Ogurtsovo (Ogirtseve), Pletenevka (Pletenivka), Pılnaya (Pilne) ve Streleçya (Strileça) yerleşim birimlerini, Merkez Kuvvetleri Grubu'na bağlı birlikler de başarılı eylemleri sonucunda Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Keramik yerleşim birimini kurtararak bölgedeki pozisyonlarını güçlendirdi."

Çatışmalar esnasında 34 Ukraynalı askerin teslim olduğu aktarılan açıklamada, Ukrayna ordusuna ait 46 insansız hava aracının (İHA) vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Askeri operasyonun başlangıcından bu yana Ukrayna ordusuna ait 594 uçak, 270 helikopter, 23 bin 951 İHA, 515 hava savunma füze sistemi, 15 bin 981 tank ve zırhlı araç, 1286 çok namlulu roketatar, 9 bin 494 obüs ve havan topu ile 21 bin 600 özel askeri araç imha edildi." bilgisine yer verildi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya yapılacak 400 milyon dolarlık yeni silah ve teçhizat paketini açıkladı.

Yapılan açıklamada yeni paketin içerisinde, Patriot hava savunma sistemleri ile karadan havaya füze sistemleri, Stinger uçaksavar sistemleri, yüksek mobiliteli topçu roket sistemleri, zırhlı araçlar, tank ve silah mühimmatı ile çok sayıda askeri teçhizatın yer aldığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Antony Blinken yapılacak silah yardımı ile ilgili , “Bugün ABD, Ukrayna'nın cesur halkını desteklemek için 400 milyon dolarlık silah ve teçhizat paketini duyurdu. ABD, Rusya'nın saldırganlığına karşı mücadelede Ukrayna'nın yanında olmayı sürdürecek” dedi.

HARKOV'DA RUSLAR İLERLİYOR

Harkov’un kuzeyindeki Rus taarruzunda yeni kurulan Sever (‘Kuzey’) Kuvvetler Grubu’na bağlı yaklaşık 50 bin asker yer alıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Telegram kanalına göre bu birlikler Harkov’un kuzeyindeki dokuz köyü ele geçirdi, Ukrayna tanklarını, toplarını ve hava savunma sistemlerini imha etti ve yüzlerce Ukrayna askerini öldürdü. Birlikler, pazar günü Vovçansk’a ve Harkov’un kuzeyindeki Ukrayna tahkimat hattına bağlı diğer kasabalara ulaştı.

Bölge Valisi Oleh Synehubov, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Moskova güçlerinin operasyonu başlattığı Cuma gününden bu yana yaklaşık 6 bin sivilin Harkov bölgesinden kaçtığını açıkladı. 

Rus siyaset bilimci Rostislav İşçenko'dan önemli değerlendirme:

“Bugün itibariyle Ukrayna, Rusya topraklarını bombalamak için namlu topları, çok namlulu roketatar sistemleri, SCALP ve StormShadow seyir füzeleri ve ATACMS balistik füzeleri kullanıyor.

Füzelerin esas olarak askeri öneme sahip nesnelere (petrol rafinerileri, havaalanları, lojistik merkezleri) karşı kullanıldığını ve Ukrayna tarafının maksimum menzili 1500 kilometreye kadar olan ve teorik olarak artırılabilen insansız hava araçlarını da kullanabileceğini dikkate alırsak, sınır yerleşimlerinin nüfusunu Ukrayna’dan gelen füze saldırılarından değil ama topçu saldırılarından koruyacak tampon bölgenin minimum derinliği 100 ila 150 kilometre olmalı.

Füze saldırılarını etkisiz kılmak için de tampon bölgenin derinliği 300 ila 500 kilometreye çıkarılmalı. Aynı zamanda, Harkov’dan Belgorod’a düz bir çizgide yaklaşık 65 kilometre ve sınıra daha da az, 35 ila 40 kilometre. Yani, gerekli minimum tampon bölgeyi oluşturmak için Harkov’u almak ve dolayısıyla sınıra 10 ila 15 kilometre mesafede bulunan Ukrayna savunma hatlarını yarmak gerekiyor. Dahası, Harkov’un ötesinde batıya doğru altmış kilometre ilerlemek gerekiyor.”


Haber Kaynağı : 12punto

Moskova Operasyon Putin Rusya Sergey Şoygu ukrayna