Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Bakan Şimşek ekonomi için olumlu konuştu: 'Programımız çalışıyor'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) haftalık istatistikleri açıklamasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Şimşek, uygulanan programın olumlu ilerlediğini ifade etti.

Bakan Şimşek ekonomi için olumlu konuştu: 'Programımız çalışıyor'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X hesabı üzerinden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), haftalık olarak açıkladığı istatistikleri yorumladı. 

Şimşek, paylaşımında, "Programımız çalışıyor, finansal göstergelerimiz iyileşiyor" diyerek ekonomi için olumlu bir tablo çizdi. 

Şimşek'in paylaşımı şu şekilde:

"Programımız çalışıyor, finansal göstergelerimiz iyileşiyor.

Risk primini gösteren CDS geçen yıl mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana geriledi.

2023 yılı ağustos ayından itibaren kesintisiz olarak gerileyen Kur Korumalı Mevduat stoku yüzde 36 azalırken nominal düşüş 1,2 trilyon TL’ye ulaştı. Bu dönemde, TL mevduatların toplam içindeki payı 14 puan arttı.

Merkez Bankası brüt rezervi 134,4 milyar dolara ulaşırken, swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşme 42 milyar dolar oldu. 

Programımızın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrar dezenflasyona önemli katkı sağlayacak"


Haber Kaynağı : 12punto

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek