Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0060
Dolar
Arrow
32,9969
İngiliz Sterlini
Arrow
42,8443
Altın
Arrow
2569,0000
BIST
Arrow
11.139

Gecelik faiz politika faizinin altına indi

Türkiye'de ekonomi yönetiminden sıkı duruşa ilişkin net mesajlar gelmeye devam ederken gecelik faizlerin politika faizinin gerisine düşmesi dikkat çekti.

Gecelik faiz politika faizinin altına indi

BIST gecelik faizi yüzde 47 seviyelerine gerilerken, TCMB'nin politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizinin 2,87 puan kadar altına geriledi.

Son günlerde piyasada artan likidite fazlası dikkat çekiyordu. TCMB'nin verilerine göre 21 Mayıs itibariyle sistemde likidite fazlası 462 milyar TL'ye yükseldi. Böylelikle Ocak ayından bu yana en yüksek likidite fazlası kaydedildi.

Sistemde yaşanan likidite fazlasıyla birlikte mevduat faizlerinde son dönemde yaşanan yatay seyir de öne çıktı.

TCMB'nin verilerine göre 1-3 ay vadeli ortalama bileşik mevduat faizi yüzde 68 seviyesinde bir platoya oturdu.

SIKI DURUŞA İŞARET EDİYOR

Gecelik faizde politika faizinin ardına düşen bir seyir ve mevduat faizlerindeki plato gibi fiili gevşeme sinyalleri gelse de ekonomi yönetiminden gelen mesajlar sıkı duruşun devam edeceği yönündeydi.

Yılın ikinci enflasyon raporu sunumunda sıkı duruşla ilgili mesajlar veren TCMB Başkanı Fatih Karahan, son olarak Katar Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmada enflasyondaki risklerin farkında olduklarını ve bu konuda hamle yapmaktan çekinmeyecekleri vurgusunu yapmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de maliye politikalarının para politikalarına destek vereceği mesajını yineledi.

Finansal Okuryazarlık Platformu'nun tanıtım toplantısında konuşan Şimşek şu ifadeleri kullandı:

"Aylık enflasyon rakamları ile bizim hedeflerimiz artık örtüşmeye başladı. Son bir yıldır attığımız para ve maliye politikalarıyla, enflasyon çok hızlı şekilde inanıyorum ki bu sene sonunda 30'lu rakamı görür. Daha sonra gelecek senede 10'lu rakamlar, bir sonraki senede tek hane, daha sonra da bunu düşük tek haneye çekip orada tutmak."


Haber Kaynağı : 12punto

BIST TCMB gecelik faiz