Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,8331
Dolar
Arrow
32,5468
İngiliz Sterlini
Arrow
40,5688
Altın
Arrow
2429,0000
BIST
Arrow
9.757

AKP'li Çelik'ten Van'daki olaylara dair açıklama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenlendi. Çelik, yerel seçimlerde DEM'in kazandığı Van'ın YSK kararıyla AKP'li isme verilmesine dair soruyu yanıtladı.

AKP'li Çelik'ten Van'daki olaylara dair açıklama

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını büyük farkla kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı seçime 2 gün kala Adalet Bakanlığı'nın başvurusu ile geri alınmıştı.

YSK, mazbatayı seçimi 130 bin oy farkla ikinci sırada bitiren AKP'ni adayı Abdullah Arvas'a verdi. 

Çelik, Van'da yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

"ŞEHİRLER YAKILIP YIKILMAYA BAŞLANIYOR"

Van’da belediye başkanlığı seçimlerinin DEM Parti’den AK Parti’ye geçmesinin ardından sokakların karıştığına ilişkin bir soruya Çelik, "Gereken şartların yerine gelmemesi sebebiyle İl Seçim Kurulu böyle bir karar almış. Bu siyasi alanın müdahale edebileceği bir alan değil. Burada İl Seçim Kurulu daha sonra da Yüksek Seçim Kurulu yetkili. İtiraz edeceklerse, itiraz mekanizmaları bellidir. 

Enteresan alan şudur tabii. Demokratik tepkimizi gösterelim deniliyor. Sonra şehirler yakılıp yıkılmaya başlanıyor. Ve polise saldırı oluyor. Demokratik tepkiyi göstermek herkesin haklıdır. 

Demokratik olarak protesto etmek, toplanmak bunlar ve herkesin hakkıdır. Ama bunu şiddet olaylarına dönüştürmenin bir demokraside bir yeri yoktur. Bunu polis güçlerine saldırıya dönüştürmenin bir bağı yoktur. Sistem içerisindeki itiraz yolları bellidir. Herkes itirazını yapar. Son karar zaten YSK verir” diye konuştu.


Haber Kaynağı : 12punto