Erzincan altın madeni göçük kazası: Siyasetçilerden tepkiler

Erzincan'ın İliç ilçesinde 13 Şubat 2024 tarihinde bir altın madeninde meydana gelen göçük, Türkiye'yi yasa boğdu. Göçük altında kalan madencilerin kurtarılması için çalışmalar sürerken, siyasi liderlerden de kazaya ilişkin tepkiler geldi.

Erzincan altın madeni göçük kazası: Siyasetçilerden tepkiler

Erzincan İliç'teki altın madeninde meydana gelen göçük faciasına ilişkin siyasiler sosyal medya paylaşımı yaptı.Toprak altında kalan madencilerin kurtarılması için çalışmalar sürerken, siyasi liderlerden de kazaya ilişkin mesajlar geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel:

"Erzincan İliç'te altın madeninde yaşanan felaketi kaygıyla ve dehşetle takip ediyoruz.

Genel Başkan Yardımcılarımız Deniz Yavuzyılmaz, Gamze Taşcıer, Milletvekillerimiz Mustafa Sarıgül, Müzeyyen Şevkin ve PM üyemiz Baran Bozoğlu'dan oluşan parti heyetimiz bölgeye hareket etti.

Göçük altında bulunan madencilerimize salimen ulaşılması tek temennimizdir."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

"Erzincan'da maden ocağında meydana gelen heyelanla ilgili gelişmeleri endişeyle takip ediyorum...

Fırat Nehri'nin dibinde siyanürle altın aranmasının doğamıza verdiği zarara daha önce de dikkat çekmiş, burada yaşanabilecek tehlikelere karşı iktidarı ve yetkilileri uyarmıştık.

Ancak ne yazık ki uyarılarımız dikkate alınmadı ve bugün doğanın bozulan dengesinde en korkulan senaryolardan birini yaşıyoruz...

Umuyorum ki göçük altında kalan madencilerimize bir an önce sağ salim ulaşırız...

Ülkemizin bir daha böylesi felaketlerle sınanmamasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:

"Erzincan İliç'teki altın madeninde meydana gelen göçükte toprak altında kalan işçilerin bir an önce kurtarılması en büyük dileğimiz. Dualarımız maden işçileri için."

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce:

"Dualarımız; Erzincan İliç'te altın madeninde meydana gelen göçük faciasında toprak altında kalan işçilerimize. Umarım tüm işçilerimiz göçük altından sağ salim çıkar."

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu:

"Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden sahasında toprak kayması meydana geldi. Maalesef toprak altında işçilerin olduğu ifade ediliyor. Umarız bir can kaybı yoktur! Ve fakat bu madenle ilgili uzmanların daha önce yaptığı uyarılar ortadadır. Olayla ilgili derhal kapsamlı bir soruşturma başlatılmalıdır."

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş:

"Erzincan altın madeninde meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan madencilerimiz olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendim. Herhangi bir kötü haber almamayı temenni ediyorum."


Haber Kaynağı : 12punto

Ekrem İmamoğlu Erzincan Kürşad Zorlu Muharrem İnce toprak kayması Mansur Yavaş