Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0060
Dolar
Arrow
32,9969
İngiliz Sterlini
Arrow
42,8443
Altın
Arrow
2569,0000
BIST
Arrow
11.139
/gundem/video-hanefi-avcidan-sinan-ates-durusmasi-oncesi-cok-konusulacak-sozler-yargitay-cumhuriyet-bassavciligi-mhpye-sorusturma-42151

Hanefi Avcı’dan Sinan Ateş duruşması öncesi çok konuşulacak sözler: 'Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı MHP’ye soruşturma açmalı'

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı, usta gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu’nun “12’den” programına konuk oldu. Hanefi Avcı, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Avcı, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP hakkında bir soruşturma açmalı” dedi.

12PUNTO ÖZEL

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Cinayete ilişkin hakkında işlem yapılan 22 sanık, "tasarlayarak öldürme", "öldürmeye teşebbüs" "suça azmettirme" ve "suça yardım etme" suçlarından 1 Temmuz 2024’te yargılanmaya başlayacak.

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı ve Kaçakçılık ile Organize Suçlar Dairesi eski Başkanı Hanefi Avcı, Sinan Ateş duruşması öncesi 12Punto’ya önemli açıklamalarda bulundu. 

Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu’nun “12’den” programına konuk olan Hanefi Avcı, Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın harekete geçmesi gerektiğini söyledi. 

“Bana göre Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın devreye girmesi lazım” diyen Hanefi Avcı şunları anlattı: 

“MHP hakkında bir soruşturma açması lazım, bu öyle basit geçilecek bir olay değil. Bu, önünde sonunda oraya gitmesi gereken bir olay. Yargıtay Savcısının bu noktada bakması gerekir. Böyle bir boyutu var olayın, incelemesi lazım.” 

“BİR ORGANİZASYON VAR, HERKES GÖRÜYOR AMA…”

Tuncay Mollaveisoğlu’nun “Yargıtay Savcısı tam olarak ne boyutuyla incelemeli?” sorusu üzerine ise Hanefi Avcı şu açıklamayı yaptı: 

“Siyasi Partiler hakkında dava açmak, onları incelemek onun yetkisinde. Oraya böyle bir bildirimin gitmesi lazım, oranın böyle bir konuyu incelemesi lazım diye düşünüyorum. İleride gider mi, araştırılır mı, orası ayrı mesele. Devlet, bir şey varsa, var olduğunu biliyorsa, onun varlığı üzerine gitmek mecburiyetindedir. Şimdi bizde öyle bir durum oluyor ki, var olduğunu biliyorsunuz ama bilmiyormuş gibi davranıyorsunuz. Bu aslında devletin kendisini inkârına götürür. Bir zaman neydi, Gülen teşkilatı vardı, herkes biliyordu ama bilmiyormuş gibi davranıyordu. Şu anda da aynı durumdayız, böyle bir organizasyon var. Herkes görüyor ama görmüyormuş gibi davranıyor. Devlet görmemiş gibi davranmamalı. Devlet bakmalı, incelemeli, kimin ne kadar kusuru var, belki yanılıyoruzdur, belki olayı biz farklı algılamışızdır. Belki de bizim bildiğimiz eksiktir daha fazlası vardır. Başka olaylar da var çünkü… Bunu devlet görüp soruşturmalı. Sonunda da ‘gerçek budur’ diye açıklamalıdır. Bunu demezseniz, önce devlet kendisini inkârından başlar, kendini zayıflatır. Yaşadık geçmişte bunun örneğini…”

“ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANINA SALDIRI OLDUĞU GÜNDE MHP AYAĞA KALKMIYORSA…”

“Kamuoyunda herkes biliyor, ülkücü olan herkes biliyor, camiadaki bütün basın mensupları da bunu biliyor ama dillendiremiyor” diyen Hanefi Avcı MHP’nin sessizliğini ise şöyle anlattı: 

“Dillendirdiklerinde biliyorlar ki dava açılacak. Ülkü ocakları başkanına yönelik kimse böyle bir eylem yapamaz. Yapabilecek kim var, terörist sol gruplardan bazıları yapabilir. Başka kimse böyle planlı programlı saldıramaz. Saldırırsa karşısında bütün ülkü ocakları camiasını, MHP’yi göreceğini bilir. Bir ülkü ocakları başkanına saldırı olduğu günde, tüm ülkü ocakları ve tüm MHP ayağa kalkar. Kalkmıyorsa orada bir anormallik var.”

“DEVLET BİLMİYORMUŞ GİBİ DAVRANIRSA KENDİNİ İNKÂR ETMİŞ OLUR”

Tuncay Mollaveisoğlu ise “Sinan Ateş cinayetinde tam tersi oldu” diyerek MHP’nin sessiz kalmasına değindi. Bunun üzerine Hanefi Avcı da şu değerlendirmede bulundu: 

“Bu anormal. Ne diyor herkes, bu cinayet aydınlatılsın. Ama MHP tarafına bakıyorsun onlar bu işin karşısında duruyorlar. Hatta Sinan Ateş ailesine karşı tavırlı duruyorlar. Ailesi tehdit edildiğini söylüyor. Şimdi bu tavırlı duruşun manası ne? Biliyorsunuz ama bilmiyormuş gibi davranıyorsunuz. Bildiğinizi söylemezseniz, sahtekar olursunuz. Devlet de bildiği şekilde hareket etmez, bilmiyormuş gibi davranırsa kendini inkar etmiş olur. Devlet bir grup değil, zayıf bir insan değil. Zayıf güçler kendilerini kamufle ederler. Olayları üstü kapalı söylerler, biliyorken bilmiyor gibi davranırlar. Fakat, devlet mutlak güç bu ülkede o kendini küçültemez, zayıflaştıramaz. Gider, bakar ve inceler. Buna kimse mani olmamalı ve bu sistemin harekete geçmesi lazım. Hatta siyaset hiç karışmadan da yargının bunu yapması lazım ama Türkiye’de maalesef bunu yapmak mümkün değil.”

“GÖREV, YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDA BAŞLIYOR”

Hanefi Avcı’nın “devlet” vurgusu üzerine Tuncay Mollaveisoğlu da “Devlet derken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nı işaret ediyorsunuz” diye ekledi.  

Hanefi Avcı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yapacağı soruşturmanın önemini ise şöyle anlattı:

“Devleti bir bütün kabul ediyorum. Ama burada görev ona düşüyor. Onun talimatları başka kurumları harekete geçirecektir. Ankara Savcılığı suç duyurusunda bulunacaktır, yani bir bütündür ama bütün içerisinde görev Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda başlıyor. Böyle bir süreci geçirmezse eksik kalacaktır.”

.

Haber Kaynağı : 12punto