Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

AKP’li Elitaş, ilk kez açıkladı: Erdoğan-Özel görüşmesinde dikkat çeken ayrıntı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in karşılıklı gerçekleştirdiği ziyaretlerde bulunan AKP Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, iki liderin görüşmesine ilişkin yeni ayrıntıları aktardı.

AKP’li Elitaş, ilk kez açıkladı: Erdoğan-Özel görüşmesinde dikkat çeken ayrıntı

AKP Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, 31 Mart Yerel Seçimleri'nden sonra partisi ile CHP arasında başlayan normalleşme/yumuşama sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekonomim gazetesine konuşan Elitaş, "Yumuşama denilen şey, siyasetin kendi kuralları içine girmesidir. Milletin özlem duyduğu budur" dedi.

AKP'li seçmenlerin büyük bir kısmının CHP ile yapılan görüşmeleri olumlu bulduğunu söyleyen Elitaş, "Geçtiğimiz günlerde bir araştırma şirketi getirdi; Sayın Bahçeli'yle Sayın Özgür Özel'in görüşmelerini MHP'liler de çok olumlu buluyor. İşin enteresan tarafı CHP'liler daha az olumlu buluyor. Niye öyle olduğunu da tam bilemiyorum, onu kendileri değerlendirirler. Biz ülkeyi idare eden bir siyasi parti olmamız hasebiyle kim olursa olsun, iktidarların en büyük görevi uhuletle ve suhuletle bu işi götürebilmektir" ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ'NİN NORMALLEŞMEYLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI 

Elitaş, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin normalleşme sürecinde yaptığı çıkışları da şöyle yorumladı:

"Sayın Bahçeli, Türkiye'deki yumuşamanın çok doğru olduğunu, çok uygun olduğunu söylüyor. Şu bir gerçek ki; Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Bahçeli'nin 15 Temmuz 2016'den beri yaptıkları ittifak, ittifaktan da öte bir dostluk. Saygı çerçevesinde, nezaket çerçevesinde, olağanüstü bir şekilde devam ediyor. 8 sene dolmak üzere.

'15 TEMMUZ GECESİ GELDİ'

15 Temmuz gecesi, tüm milletvekillerimizi Ankara'ya davet ettik. 85 civarında AK Partili milletvekili geldi. Kayseri'deydim. Meclis Başkanımızla görüştük. "Meclisi açalım" dedik. Kayseri'den CHP'nin genel başkan vekilleri hem Sayın Özgür Özel'le, hem Sayın Engin Altay'la, hem Sayın Levent Gök'le konuştum. Parlamentoya davet ettim. "Geliyoruz" dediler. Geldiler, sağ olsun o gün o bombanın altında olan kişi Özgür Özel'di."

'ONLAR DA BİZ DE NOT TUTTUK'

Elitaş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel görüşmesindeki ilginç 'not' ayrıntısını ilk kez anlattı.

"CHP ile güzel görüşmeler oldu" diyen Elitaş, şöyle devam etti:

"O görüşmelerimizde not tutuldu. Niye not tutuldu? Onu bilmiyorum. Onlar tutuyor diye biz de not tuttuk. Satır satır da yazdık. Alışkın olmadığımız bir şeydi. Diplomatik işlerde not olur. Ben pek çok kez siyasi görüşmelere katıldım ama hiç not tutulmadı. Bu tür görüşmeler, bir uzlaşma varsa ya metne dökülür veya söylenen şeyler varsa orada bilgi paylaşılır; "Şöyle olsun biz böyle düşünüyoruz, öyle yapıyoruz" diye. Ama söylenen sözleri farklı noktaya doğru götürüp, farklı algılarla yapılması kurallara uygun bir iş değil."

KOLTUK MESELESİ

Koltukla ilgili durum şu: Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Devlet Bahçeli ile görüştüğünde, nasıl bir koltuk daha varsa, Sayın Özgür Özel'le yapılan görüşmede de aynı koltuk var. Yani Sayın Cumhurbaşkanı'nın birini, AK Parti'de kabul etmesiyle, Çankaya Köşkü'nde, Külliye'de ya da herhangi bir mekânda kabul etmesi arasında bir fark yok. Bu onun Cumhurbaşkanlığı makamını kaldırmaz. CHP ev sahipliği yaptığında, koltukları yan yana koymuş, ona da diyecek bir şeyimiz yok. Çünkü ev sahibi öyle demiş. Sayın Cumhurbaşkanı'nı da nezaketli karşıladılar. Biz de teşekkür ediyoruz bu nezaketleri için. Çok güzel hazırlanmışlar. Güzel karşılama oldu."


Haber Kaynağı : 12punto

AKP Devlet Bahçeli Özgür Özel Recep Tayyip Erdoğan Mustafa Elitaş