Ankara'da kazan kaynıyor! Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı AYM üyeleri hakkında ne karar verdi?

Yargıtay'ın, AYM'nin TİP Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararına uymaması ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla başlayan yargı krizinin perde arkasını 12punto yazarı, gazeteci Müyesser Yıldız aktardı. Yıldız, gelişmeleri 'Ankara'da kazan kaynıyor!' diyerek duyurdu.

Ankara'da kazan kaynıyor! Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı AYM üyeleri hakkında ne karar verdi?

Muhalefetin “Devlet krizi”, Erdoğan'ın ise “kavga” olarak nitelendirdiği Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay savaşında yeni gelişmeler yaşandığı konuşuluyor.  

Söz konusu krizde herkesi en çok şaşırtan; Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, Can Atalay lehinde karar veren AYM'nin 9 üyesi hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunması oldu.  

Bu yargı tarihinde bir ilkti. 

Ayrıca soruşturma iznini yine AYM Genel Kurulu'nun vermesi, bunun için ise en az 10 kişiyle toplanması gerektiğinden “yürütülemez bir soruşturma” niteliğindeydi. 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin bu kararından sonra sürecin nasıl işleyeceği sorulan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin de şunları söylemekle yetindi:  “Evrak yeni geldi. Bakacağız. Şimdiden net bir şey söyleyemeyiz.” 

İddialara göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu konudaki yol haritasını belirledi. 

Yargı kulislerinde, Başsavcılığı'nın söz konusu suç duyurusuyla ilgili “görevsizlik” kararı verip, dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarına göndereceği konuşulmaya başlandı.  

Tam bu iddiaların ortasında dikkat çekici bir gelişme daha yaşandı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça şimdilik bir hafta izne ayrıldı. Bu gelişmenin ardından Akça'nın, ihalenin kendisine bırakılmak istenmesinden endişe duyarak, izne çıktığı yorumları yapıldı. 

NEDEN 14 DEĞİL DE 9 ÜYE HEDEFTE?  

Anayasa Mahkemesi cephesindeki son duruma ilişkin kulisleri de aktaralım. 

Öncelikle; Can Atalay lehinde karar veren 9 üyeyi fotoğraflar ve “FETÖ ve PKK'ya kapı açtılar” başlığıyla hedef gösteren Yeni Şafak ve A Haber hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunulmayacak.  

İkincisi; Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararı ve suç duyurusuyla ilgili de herhangi bir açıklama ya da işlem yapılmayacak, tüm bunlara Enis Berberoğlu kararında olduğu gibi, Can Atalay'ın yeni bir başvurusu olduğu takdirde alınacak kararla cevap verilecek. 

AYM cephesinde cevabı aranan bir de soru var. 

Bilindiği gibi, Yargıtay 3. Ceza Dairesi kararında, AYM'nin Can Atalay'ın başvurusunu ele alma yetkisi olmadığı savunuldu. 

Ana gerekçe bu olduğuna göre de; suç duyurusunun neden başvuruyu oybirliğiyle “kabul edilebilir” bulan 14 üye değil de “hak ihlali” veren 9 üye hakkında yapıldığı sorgulanıyor.


Haber Kaynağı : Müyesser Yıldız

Anayasa Mahkemesi Yargıtay yargıtay suç duyurusu AYM