Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,6293
Dolar
Arrow
32,5393
İngiliz Sterlini
Arrow
40,2928
Altın
Arrow
2493,0000
BIST
Arrow
9.693

Hablemitoğlu Suikastı davası: ABD Büyükelçiliği çalışanından çelişkili ifadeler

Akademisyen ve Yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı davasına devam ediliyor. 12punto Yazarı Müyesser Yıldız, duruşma salonundan bildiriyor.

Hablemitoğlu Suikastı davası: ABD Büyükelçiliği çalışanından çelişkili ifadeler

Müyesser YILDIZ - 12punto.com.tr

Akademisyen Yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı davasına devam edildi.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü celsesi, bir üye hakimin rahatsızlanması sebebiyle 2 saat gecikmeyle başladı. Duruşmada tanık olarak dinlenen, suikast döneminde ABD Büyükelçiliği’nde koruma görevlisi olan emekli uzman çavuş Enver Erdoğan, çelişkili beyanlarıyla dikkat çekti. Erdoğan bu çelişkileri, “Kusura bakmayın, beyin kanaması geçirdiğim için eskiyi hatırlamıyorum. diye açıkladı.

Tutuksuz sanıklar Levent Göktaş, Tarkan Mumcoğlu, Fikret Emek, Mehmet Narin ve Aydın Köstem’in salonda hazır olduğu, başka suçtan tutuklu olan Enver Altaylı’nın cezaevinden SEGBİS’le bağlandığı duruşmada dinlenen Enver Erdoğan, 1995-1999 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda uzman çavuşken istifa edip ABD Büyükelçiliği sınavına girerek burada 2013 yılına kadar karşı gözetleme timinde devriye görevi yaptığını, bu kapsamda da merhum Hablemitoğlu’nun evinin karşısındaki binada elçilik personelinin oturduğu lojmanı takip ettiğini anlattı.

BEYİN KANAMASI İDDİASI

Mahkeme Başkanı’nın soruları sırasında önceki ifadelerinden farklı beyanlarda bulunan Erdoğan, bazı şeyleri hatırlamamasını beyin kanaması geçirmiş olmasına bağladı.

Bunun üzerine Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın, tanıkların bildiklerini anlatmamada mahir olduğunu belirterek çelişkileri vurguladı.

Bu arada Mahkeme Başkanı’nın, sanık avukatlarının verdiği olay yeri fotoğrafları üzerinden elçilik lojmanının ve Hablemitoğlu’nun evinin nerede olduğunu, tanık Erdoğan’ın nerede durduğunu ve şüpheli olduğu bildirilen Volvo aracı nerede gördüğünü sorması, Savcı Zafer Ergün’ün de yerinden kalkarak dosyalar arasında olay yeri fotoğraflarını arayıp bulduktan sonra Başkan’a vermesi dikkat çekti.

Şengül Hablemitoğlu da tanık Enver Erdoğan’ın olay günü kendisiyle karşılaşması konusunu bir kez daha düşünmesini istedikten sonra anlatımlarının gerçeği yansıtmadığının altını çizdi.


Haber Kaynağı : Müyesser Yıldız

12Punto ABD Büyükelçiliği akademisyen Ankara necip hablemitoğlu Müyesser Yıldız