Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
35,6507
Dolar
Arrow
32,8577
İngiliz Sterlini
Arrow
42,4601
Altın
Arrow
2544,0000
BIST
Arrow
11.087

Yüksek yargıda rahatsızlık: '9. Yargı Paketi yasalaşırsa binlerce lira eksik alacaklar'

Yargıtay Onursal Üyesi Seyfettin Çilesiz, 9. Yargı Paketi'nin 12. maddesinde yer alan düzenlemeye tepki gösterdi. Çilesiz, "Madde bu şekilde yasalaşırsa Yargıtay ve Danıştay üyeleri muhtemelen Ağustos ayından itibaren maaşlarını 10 bin lira civarında belki de daha fazla bir miktarda eksik alacaklardır" dedi.

Yüksek yargıda rahatsızlık: '9. Yargı Paketi yasalaşırsa binlerce lira eksik alacaklar'

Yargıtay Onursal Üyesi Seyfettin Çilesiz, yüksek yargı mensuplarının hak kayıplarına dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Çilesiz, X üzerinden yaptığı paylaşımda 9.Yargı Paketi'ne dikkat çekerek hak kayıplarının önlenmesi çağırısında bulundu.

Çilesiz, "Umarım ve dilerim ki, bu teklif Meclis komisyonunda veya Genel Kurulda görüşülürken, verilen hakları geri alınan Yargıtay ve Danıştay üyeleriyle hakim ve savcıların 'cüzdanları ile vicdanları arasında' sıkışıp kalmayacağı bir çözüm bulunarak düzeltilir" diyerek şunları aktardı: 

"YARGI VE CÜZDAN İLE VİCDAN ARASINDA SIKIŞMAK !

Hatırlayanlar olacaktır. Yargıtay Onursal 1. Başkanlarından Mehmet Uygun bir adli yıl açılışı konuşmasında ilk ve yüksek dereceli yargı organlarında görevli hakim ve savcıların maaşlarının yetersizliğine dikkat çekmek için “Cüzdan ile vicdan arasında sıkışmak” metaforunu kullanmış idi. 

2023 yılı Mart ayında çıkan 7447 S. Kanun ile ihtiyaç duyulması üzerine 1. sınıf ve 1. sınıfa ayrılmış hakim ve savcılara 15.000 gösterge rakamının, Yüksek yargı başkan ve üyeleriyle emeklilerine de 40.000 gösterge rakamının memur maaş katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak miktar kadar aylık ek tazminat ödenmesine dair yasal düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemenin Anaysanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddiasıyla Ankara 25. İdare mahkemesince  AYM’ye iptali için itiraz davası açılmıştı. AYM ise 15.000 olan 1.sınıf  hakimlerin gösterge rakamı ile 40.000  olan Yargıtay ve Danıştay mensuplarının gösterge rakamı arasındaki farkın  makul ve orantılı olmadığı gerekçesiyle Anayasanın  eşitlik ilkesine aykırı bularak  iptaline karar vermişti. Yeniden düzenleme yapılması için kanun koyucuya 6 aylık süre vermişti. Bu süre Temmuz ayı sonunda dolmaktadır. Bu süre içerisinde kanunda belirtilen rakamlar üzerinden ek tazminat verilmesine devam edildi. 

3 SEÇENEK

Kanun koyucu AYM kararı gereğince yeniden düzenleme yaparken üç seçenekten birini tercih edebilir idi.

1.seçenek: 1. sınıf hakim ve savcılara verilen 15.000 gösterge rakamını esas alınarak Yargıtay ve Danıştay üyelerine halen verilmekte olan 40.000 gösterge rakamı yerine de bu gösterge (15.000) rakamının  uygulanmasını ,

2.seçenek: 1. sınıf hakim ve savcıların gösterge rakamlarını bir miktar yükseltip, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin 40.000 olan gösterge rakamını da bir miktar düşürerek aradaki oranı AYM’nin kararına uygun olarak makul orana getirilmesini, 

3.seçenek: Yargıtay ve Danıştay üyelerinin gösterge rakamını  40.000 de tutarak 1.sınıf hakim ve savcıların 15.000 olan gösterge rakamının arttırmak suretiyle bu rakama yaklaştırılmasını

düzenleyebilir idi. Aslında bu hayat pahalılığı ve alım gücünün düşüklüğü karşısında olması gereken bu seçeneğe uygun düzenleme yapılması yani 1.sınıf hakimlerin gösterge rakamını da 40.000 ne yaklaştırılması idi. Yargıtay ve Danıştay üyeleri bakımından bu durum bütçeye yeni bir yük getirmeyecek çünkü bu ödenek bütçede halen var ve maaşlar buna göre hesap ediliyor idi. 

KOMİSYON VE GENEL KURUL'A ÇAĞRI

Oysa TBMM Başkanlığına verilen 9. yargı paketinin 12. Md.sinde bu yazımızın konusu olan gösterge rakamlarıyla ile ilgili yapılan düzenlemeye bakıldığında teklifi hazırlayanların az önce sıraladığımız 3 seçenekten 1.sini tercih ettiği görülmektedir. Yani daha önce 1. sınıf hakim ve savcılara verilen 15.000 gösterge rakamı esas alınarak  Yargıtay ve Danıştay üyelerine verilmekte olan 40.000 gösterge rakamı da  15.000 rakamına indiriliyor. Madde bu şekilde yasalaşırsa Yargıtay ve Danıştay üyeleri muhtemelen Ağustos ayından itibaren maaşlarını 10 bin lira civarında belki de daha fazla bir miktarda eksik alacaklardır. Tabi bu durum Yargıtay ve Danıştay emeklileri için de geçerli. Umarım ve dilerim ki, bu teklif Meclis komisyonunda veya Genel Kurulda görüşülürken, verilen hakları geri alınan Yargıtay ve Danıştay üyeleriyle hakim ve savcıların “CÜZDANLARI İLE VİCDANLARI ARASINDA” sıkışıp kalmayacağı bir çözüm bulunarak düzeltilir.

Verilmiş hakları AYM kararı fırsat bilinerek ellerinden alınan Yargıtay ve Danıştay üyeleri yaptıkları görevin niteliği gereği bu konuyu gündeme getirememektedirler. Emekliler ise bazı yetkili mercilerle görüşme yapmışlar ise de etkili olamamışlardır. Umarım bu mesajı sosyal medya kullanıcıları kendi hesaplarından paylaşarak sorunun çözümüne katkı sağlarlar."Haber Kaynağı : 12punto

Seyfettin Çilesiz Yargıtay Danıştay