Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0285
Dolar
Arrow
33,0551
İngiliz Sterlini
Arrow
42,9337
Altın
Arrow
2623,0000
BIST
Arrow
11.141

IŞİD'in eski lideri Bağdadi'nin eşi hakkında idam kararı

Irak’taki Karkh Ceza Mahkemesi, IŞİD'in öldürülen lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin eşlerinden Ümmü Hüdayfe olarak bilinen Esma Muhammed hakkında idam kararı verdi.

IŞİD'in eski lideri Bağdadi'nin eşi hakkında idam kararı

Cihatçı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün 2019'de öldürülen lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin eşlerinden Ümmü Hüdayfe'nin (Esma Muhammed), örgütün kaçırdığı Yezidi kadınlara karşı işlenen suçlara ortak olduğu gerekçesiyle Irak'ta yargılandığı davada karar çıktı.

Başkent Bağdat'taki Karkh Ceza Mahkemesi Basın Ofisi'nden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre; Mahkeme, Bağdadi'nin eşi Esma Muhammed hakkında "IŞİD ile işbirliği yapmak ve Ezidi kadınları önce evinde hapsetmek sonra da Musul'un batısında yer alan Şengal’den IŞİD mensuplarınca kaçırılmalarına yardımcı olmak" suçlamasıyla idam kararı verdi.

'Ümmü Hüdayfe' olarak da bilinen Esma Muhammed, 2014 yazında Bağdadi ile birlikte IŞİD'in o zamanlar Suriye'deki kalesi olan Rakka'da yaşıyordu. IŞİD üyeleri tarafından kaçırılan ve cinsel saldırıya uğrayan Ezidilerin açtığı davada, Esma Muhammed 'işbirliği yapmakla' suçlanıyordu. 

SAHTE BİR İSİMLE TÜRKİYE'DE YAŞIYORDU

2019 yılında ABD güçleri, El Bağdadi'nin ailesinin bir kısmıyla birlikte Suriye'nin kuzeybatısında saklandığı yere baskın düzenledi. Bağdadi bir tünelde yakalandığında üzerindeki patlayıcı yeleği infilak ettirerek kendisi ve iki çocuğunu öldürmüş, dört eşinden ikisi ise çıkan çatışmada öldürülmüştü.

Ancak Esma Muhammed orada değildi. Sahte bir isimle Türkiye'de yaşıyordu ve 2018'de tutuklandı. Bu yılın şubat ayında Irak'a geri gönderildi ve o zamandan beri cezaevinde tutuluyordu. 


Haber Kaynağı : 12punto

ışid Esma Muhammed Ümmü Hüdayfe Ebu Bekir el-Bağdadi