Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Kremlin Sözcüsü: Almanya egemenlikten yoksun

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Almanya'nın Rusya'nın kendisi için bir tehdit olduğunu iddia ederek hem AB'yi hem de ABD'yi ‘memnun etme yarışına’ girdiğini belirtti.

Kremlin Sözcüsü: Almanya egemenlikten yoksun
Rus devlet kanalı Rossiya 1’de yayınlanan ‘Moskova. Kremlin. Putin’ programına ‘Berlin'in Rus tehdidine ilişkin yeni açıklamalarını' değerlendiren Peskov, Almanya'nın egemenlikten yoksun olması nedeniyleAvrupa Birliği (AB), ABD ve NATO gibi Batı'daki tüm güç merkezlerini aynı anda memnun etmeye çalıştığına vurgu yaparak, Rusya lideri Vladimir Putin'in Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hiçbir zaman egemen olmadığı yönündeki sözlerini hatırlattı.

Peskov, Almanya’nın egemenlik eksikliği çerçevesinde Alman yetkililerin zamana karşı yarışarak hem ABD’yi hem Brüksel'i hem de Washington’un sözcüsü Jens Stoltenberg'in genel sekreterliğini yaptığı NATO’yu memnun etmeleri gerektiğini belirtti.
Almanya'nın egemenlikten yoksun olduğunu yineleyen Kremlin Sözcüsü, “Nasıl parçalandıklarını hayal edebiliyor musunuz? Burada farklı düzeylerde zamana karşı yarışıyorlar ve açıklamalar yapıyorlar.İçinde bulundukları zor durum bu” dedi.
Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius 5 Haziran'da yaptığı açıklamada Berlin'in 2029 yılına kadar bir savaş durumuna hazır olması gerektiğini söylemişti.

RUSYA'YI 'TEHDİT' OLARAK TANIMLAMIŞTI


Pistorius, doğrudan düşmanın adını vermeden, Rusya'nın “savaş ekonomisine geçtiğini ve silahlanmaya devam ettiğini” söylemiş, tarihinin ilk kapsamlı ulusal güvenlik stratejisini açıklayan Almanya, Rusya’yı "barışa ve güvenliğe yönelik en büyük tehdit" olarak tanımlamıştı.

İlk kapsamlı ulusal güvenlik stratejisini açıklayan Almanya Şansölyesi Olaf Scholz'un liderlik ettiği hükümet, öngörülebilir gelecek için en büyük güvenlik tehdidi olarak Rusya'yı işaret etti.
Hükümet, stratejisinde Çin'e karşı dengeli bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini savundu.

Haber Kaynağı : 12punto

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Rusya Almanya