Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,8331
Dolar
Arrow
32,5468
İngiliz Sterlini
Arrow
40,5688
Altın
Arrow
2429,0000
BIST
Arrow
9.645

Zelenskiy: 'ABD yardımları olmazsa Ukrayna güçleri geri çekilmek zorunda kalacak'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün yayınlanan röportajında ABD yardımlarının önemine vurgu yaptı. Zelenskiy, ABD'nin yardımları olmazsa Ukrayna'nın geri çekilmek zorunda kalacağını söyledi.

Zelenskiy: 'ABD yardımları olmazsa Ukrayna güçleri geri çekilmek zorunda kalacak'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün yayınlanan röportajında ABD yardımlarının önemine değindi.

Ukrayna, Kongre’deki anlaşmazlıklar nedeniyle engellenen ABD askeri yardımı alınmazsa Ukrayna güçlerinin "küçük adımlarla” geri çekilmek zorunda kalacağını ifade ederek, “Eğer ABD yardımı olmazsa hava savunmamız olmayacağı, Patriot füzeleri olmayacağı, sinyal bozucularımız yok demektir. Bu da küçük adımlarla geri çekileceğimiz anlamına gelir. Geri çekilmemek için bir yol bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Mühimmat sıkıntısının daha azıyla yetinmek zorunda kalmak anlamına geldiğini kaydeden Zelenskiy, “Nasıl? Elbette geri dönerek. Cephe hattını kısaltınca Ruslar büyük şehirlere gidebilir” ifadelerini kullandı.

Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın yetersiz füze sorununu kendi ürettikleri silah ve hava savunma sistemleri ile çözmeye çalıştıklarını ancak yeter olmadığını sözlerine ekledi.

ABD’nin, Ukrayna’ya yönelik saldırılara karşı tepkilerinin olumlu olmadığını ancak Kiev’in kendi dronlarını kullandığını dile getirerek,

“Kendi dronlarımızı kullandık. Kimse kullanamazsınız diyemez. Eğer enerji sistemlerimizi kullanacak hava savunma sistemimiz toksa ve Ruslar bunlara saldırıyorsa, neden karşılık veremiyoruz? Toplumları benzinsiz, mazotsuz, elektriksiz yaşamayı öğrenmek zorunda. Rusya bu adımları sonlandırdığında biz de durduracağız” dedi.

''TASARI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR''

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya yardım paketine ilişkin tasarının kabul edilmesinin Putin’e karşı “hayati” önem taşıdığını söylemiş ancak Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde Başkan Mike Johnson, Senato’dan geçen Ukrayna’ya yardım paketini engellemişti.

Zelenskiy, Johnson ile Perşembe günü gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde tasarının onaylanmasının hayati olduğunu ifade etti.


Haber Kaynağı : İHA

ukrayna ABD Zelenskiy