Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
35,6507
Dolar
Arrow
32,8577
İngiliz Sterlini
Arrow
42,4601
Altın
Arrow
2544,0000
BIST
Arrow
11.076

12punto Magnus Carlssen’i yenen Yağız Kaan Erdoğmuş’a ulaştı

13 yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş satranç tarihinin en iyi oyuncusu' olarak gösterilen Norveçli Magnus Carlsen'i 41.2 saniyede mat etti. 12punto Yağız Kaan Erdoğmuş’a ulaştı.

12punto Magnus Carlssen’i yenen Yağız Kaan Erdoğmuş’a ulaştı

Kemal Arda Ayvalıoğlu-12punto.com.tr 

Milli satranç oyuncusu Yağız Kaan Erdoğmuş, katıldığı  turnuvada "dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu olarak gösterilen beş dünya satranç, dört dünya hızlı satranç ve altı dünya blitz satranç şampiyonluğu bulunan 33 yaşındaki Norveçli satranç büyükustası Magnus Carlsen ile karşılaştı. Rakibini 41.2 saniyede mat etmeyi başaran Erdoğmuş, en genç büyükusta unvanının sahibi oldu.   Yağız Kaan Erdoğmuş, dünya satranç tarihinin en genç GM’leri sıralamasında da 4’üncü sırada yer aldı. Dünyanın en genç GM’si sıralamasında ABD’li Abhimanyu Mishra (12 yıl 4 ay 25 gün) ilk sırada yer alırken, Mishra’yı Ukrayna’dan Sergey Karjakin (12 yıl 7 ay), Hindistan’dan Gukesh Dommaraju (12 yıl 7 ay 17 gün) ve Türkiye’den Yağız Kaan Erdoğmuş (12 yıl 9 ay 30 gün) takip etti.

12Punto’ya açıklamalarda bulunan Erdoğmuş ailesi basının Yağız Kaan Erdoğmuş ile  görüşme taleplerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Süper Ligi ve Olimpiyatlara hazırlanıyor olması nedeniyle hiçbir görüşme talebine dönüş yapamıyoruz”

“Velisi bulunduğumuz GM Yağız Kaan ERDOĞMUŞ ile ilgili olarak birçok görüşme ve röportaj talebi tarafımıza iletilmektedir. İlgilenen tüm kişi ve kurumlara çok teşekkür ederiz. Ancak, kiminle nasıl bir görüşme yapacağımızı, kime evet ya da hayır diyeceğimizi bilememekteyiz. Ayrıca, Yağız’ın 13 yaşında bir çocuk olarak bu süreçlere pedagojik olarak kendini tam olarak hazır hissetmemesi ve yoğun bir şekilde Türkiye Süper Ligi ve Olimpiyatlara hazırlanıyor olması nedeniyle, basının hiçbir görüşme talebine olumlu dönüş yapamıyoruz. Lütfen bu konuda aile olarak bizi anlayışla karşılamanızı istirham ediyoruz.”

YAĞIZ KAAN ERDOĞMUŞ KİMDİR?

2011 yılında Bursa'da doğdu. 2019 yılında 8 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu oldu. 2021 yılında FIDE unvanlarından usta adayı (CM) olduktan sonra 2022 yılına FIDE Ustası ve daha sonra yine aynı yıl içerisinde gerekli normları tamamlayarak Türkiye'nin en genç Uluslararası Usta (IM) olmaya hak kazandı. Ülke TV tarafından düzenlenen "Sporun Devleri Buluşuyor" ödül töreninde "Yılın Sporcusu" ödülüne layık görüldü.

Chessable Sunway Sitges Satranç Festivali’nde göstermiş olduğu başarılı performansı ile ilk Büyük Usta (GM) normunu aldı. Yağız Kaan 23 - 31 Ocak tarihleri arasında Suudi Arabistan'da düzenlenen Cidde Uluslararası Satranç Festivali Genç Ustalar Turnuvası' nın finaline 2 tur kala ikinci GM normunu almayı garantiledi.

Yağız Kaan Erdoğmuş, 1 Nisan 2024 tarihinde Grenke Açık Satranç Turnuvası'nda son normunu da tamamlayarak GM ünvanını elde etti. Yağız Kaan, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasına göre aktif satranç sporcuları arasındaki en genç GM oldu. Yağız Kaan, (12 yıl 9 ay 29 gün), dünya satranç tarihinin en genç Büyük Ustaları (GM) listesinde ise 4. sırada yer aldı. Yağız Kaan ile beraber Türkiye'deki büyükusta sayısı 16'ya yükseldi.

Sharjah Masters 2024 turnuvasında gösterdiği performans ile canlı rating sisteminde 2569 Elo puanına ulaşan Yağız Kaan, 13 yaşında iken Judit Polgar’ın ulaştığı ve 34 yıldır kırılamayan 2555 Elo rekorunu kırdı.

 


Haber Kaynağı : Kemal Arda Ayvalıoğlu

İlgili Haberler

Yağız Kaan Erdoğmuş satranç Magnus Carlsen