Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Cem Yılmaz'a 'alkol cezası' kesildi: Reklam yaptığı öne sürüldü

Ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın Instagram'da paylaştığı bir fotoğraf üzerinden 'alkol reklamı' yaptığı iddia edildi. Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu ünlü komedyen Cem Yılmaz'a sosyal medyada örtülü alkol reklamı yaptığı iddiasıyla 'reklam durdurma' cezası verdi.

Cem Yılmaz'a 'alkol cezası' kesildi: Reklam yaptığı öne sürüldü

Sabah gazetesinin haberine göre, Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, Yılmaz'ın hesabında muhtelif alkollü içecek ürünlerinin markası ve ayırt edici unsurlarının görülecek biçimde kullanıldığını, talep yaratıcı görüntü ve imalar kullanılarak yasak olmasına rağmen bu ürünlerin reklamının yapıldığını belirledi. Kurul, Yılmaz'a reklamları durdurma cezası verdi.

GEREKÇE: ÖRTÜLÜ BİÇİMDE REKLAM YAPMAK

Bahsi geçen görüntülerde reklam olduğu açıkça belirtilmeksizin veya 'sponsor, işbirliği' gibi herhangi bir açıklayıcı ifade kullanmaksızın kişisel beğeni ve deneyimlerin aktarılması olarak lanse edilen bir formatta paylaşım yapıldığı ve bu durumun örtülü reklam biçiminde gerçekleştiği tespit edildi.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, yaptığı incelemelerde Cem Yılmaz'ın sosyal medya paylaşımlarında, alkollü içecek ürünlerinin markası ve diğer ayırt edici unsurları görülecek ve fark edilecek biçimde görüntüler kullandığını, böylelikle paylaşımlarda talep yaratıcı görüntü ve imalar kullanılarak mevzuat gereği yasak olmasına rağmen alkollü içecek ürünlerinin reklamını gerçekleştirdiğini belirledi.

REKLAM DURDURMA YASAĞI

Kurul, Cem Yılmaz'a reklamları durdurma cezası verirken, Yılmaz'ın sosyal medya hesabından paylaştığı alkollü içerikleri kaldırması gerekecek.

Haber Kaynağı : 12punto

Cem Yılmaz