Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
35,8436
Dolar
Arrow
32,9105
İngiliz Sterlini
Arrow
42,5815
Altın
Arrow
2535,0000
BIST
Arrow
11.089

Özgür Özel 'Geçinemiyoruz' mitinginde konuştu: 'Enflasyon eziyor, zam gelmiyor'

CHP'nin ekonomik sıkıntı yaşayan yurttaşların sesini duyurmak için Gebze’de planladığı miting başladı. Kapılar saat 15.00'ten itibaren açıldı, yurttaşlar Kocaeli Gebze Kapalı Pazar Alanı’nı doldurdu. Özgür Özel halka hitap ediyor.

Özgür Özel 'Geçinemiyoruz' mitinginde konuştu: 'Enflasyon eziyor, zam gelmiyor'

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Kocaeli Gebze'deki 'Geçinemiyoruz Mitingi' başladı.

Yurttaşların asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam beklentisini siyasetteki normalleşme süreci kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapılan birebir görüşmelerde gündeme getiren ancak iktidardan olumlu bir karşılık alamayan CHP, geçim sıkıntısını meydanlara taşıdı.

ÖZGÜR ÖZEL ÇAĞRI YAPMIŞTI

Mehmet Şimşek ile Yalçın Karatepe görüşmesini anlatan ve iktidarın ekonomi politikalarını eleştiren CHP lideri Özgür Özel "Bütün geçinemeyenleri 30 Haziran'da Kocaeli'ne bekliyoruz" çağrısı yapmıştı.

YURTTAŞLAR ALANI DOLDURDU

Kapılar saat 15.00'ten itibaren açıldı, yurttaşlar Kocaeli Gebze Kapalı Pazar Alanı’nı doldurdu. Çok sayıda kişi ellerinde pankartlarla alana girdi. 

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

* Sesinizi yükselttiniz, hoş geldiniz. Yoksulluğa alışmayı kabul etmeyenler burada. Burada kim varsa tek bir dertleri var: Geçinememek. Hakkımızı almadan durmayacağız. Enflasyon eziyor, zam gelmiyor. Yazıklar olsun böyle düzene. Bu düzen büyük bir yoksulluk, büyük bir açlık getirmiştir.

* Sokaklar, meydanlar bizimdir. Güvencesizliğe alışın diyorlar, alışmayacağız. Refah payını almak emekçinin hakkıdır. Yok öyle işine gelince sabır, işine gelince direnç istemek. Söz veriyorum, emekli maaşı 1 asgari ücret olana kadar durmayacağız. Kademeyi de, stajı da konuşacağız... Hep beraber başaracağız. Herkesin derdini dile getirmeden buradan ayrılmayacağız. Türkiye işçi sınıfı hakkını size bırakmayacak. Çiftçilerin de yanındayız. Doyurmak için önce doymak gerek.

* Adaletli bir vergi sistemi istiyoruz. Maaşlar hesaplama yüzünden ay ortasında erimeye başlıyor. 

AKP'YE GRİ LİSTE TEPKİSİ

* Gri listeden çıktığımızı ilan ettiler. Sanki gri liste Ecevit'ten, Özal'dan, Demirel'den kalmış gibi anlatıyorlar. Bugün güç bela gri listeden çıkılınca bunu başarı gibi anlatıyorlar. Gri liste dediğin Burkina Faso'dur, Suriye'dir... Kara para cennetinin olduğu ülkelerdir. Bunu başarı diye anlatanlara yazıklar olsun.

İSTENEN ASGARİ ÜCRET RAKAMINI AÇIKLADI

* Asgari ücret verildiği günden bugüne neredeyse 4 bin lira kaybetti, bugünkü 17 bin lira o günkü 13 bin lira. Asgari ücrete en az enflasyon kadar zam istiyoruz. En az enflasyon kadar artış istiyoruz. 25 bin liranın altındaki asgari ücreti asla kabul etmiyoruz.

* Emekliye bir asgari ücret alana kadar mücadeleye söz mü, yandaşa değil esnafa can suyu verilene kadar mücadeleye söz mü?

* Parayı nerede bulacaksın? Biz gittik anlattık, gösterdik. Dedik ki vergide adalet istiyoruz.

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI!

* Biri çıkmış '4 yıl seçimsiz bir dönem', biri çıkmış 'Erken seçim istemek hainliktir' diyor. Bu meydandan şu sesi duyun, 'Geçinemiyoruz.' Size uyarım şudur: Geçim olmazsa seçim olur!

Meydanda Özel'in konuşması sırasında 'Hükümet istifa, vergide adalet ve geçinemiyoruz' sloganları atıldı.

NE OLMUŞTU?

CHP’nin asgari ücretlinin ara zam talebini hükümete duyurmak için düzenlediği ‘Geçinemiyoruz Mitingi’nin nerede yapılacağı MYK toplantısında görüşülmüş, nüfusunun önemli bir bölümü asgari ücretle geçinen bir işçi kentinde yapılması üzerinde durulmuştu. Ardından mitingin Gebze'de yapılmasında karar kılınmıştı.

Mitingde yalnızca asgari ücretle yaşamını sürdürenlere yönelik değil, emeğiyle geçinmeye çalışan tüm kesimlere hitap edilmesi beklenirken, Özgür Özel'in geçinemeyenlerin sesini duyurmak için hükümete baskı kurması bekleniyordu.


Haber Kaynağı : 12punto

Gebze Mitingi CHP CHP Genel Başkanı Özgür Özel