Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0285
Dolar
Arrow
33,0551
İngiliz Sterlini
Arrow
42,9337
Altın
Arrow
2623,0000
BIST
Arrow
11.139

Yurttaş erken seçim istiyor mu? İşte anket sonuçları

Area Araştırma Temmuz ayına ilişkin anket sonuçlarını yayınladı. Buna göre geçerli oylar üzerinden ilk sırayı yüzde 32,1 ile CHP aldı. Ayrıca erken seçime 'evet' diyenlerin oranı yüzde 53,3 oldu.

Yurttaş erken seçim istiyor mu? İşte anket sonuçları

Area Araştırma 26 ilde 4-7 Temmuz tarihleri arasında iki bin 56 kişiyle CATI (Bilgisayar Destekli Telefonda Anket) metedoyla yaptığı çalışmanın çıktılarını kamuyoyu ile paylaştı. Hata payı ise +- yüzde 2.16 olarak hesaplandı. 

Yurttaşlara “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu yöneltildi.

Elde edilen veriler siyasi partilerin 14 Mayıs genel seçimlerinde kazandıkları oy oranlarıyla karşılaştırıldı. Buna göre geçerli oylar üzerinden ilk sırayı yüzde 32,1 ile CHP aldı. Ankete katılanların yüzde 29’u AKP cevabını verdi. 

İşte o anket sonuçları:

ERKEN SEÇİM TALEBİ

Ankette “Sizce erken genel seçim olmalı mıdır?” sorusuna yüzde 53,3 evet cevabını verdi.

Çoğunluğun erken seçim istediği ankette hayır cevabını verenlerin oranı da yüzde 41,2 oldu. Yüzde 5,5 ise fikir belirtmedi. 

PARLAMENTER SİSTEM YANITI

Türkiye’de yönetim sisteminin 2017 referandumuyla gelen Cumhurbaşkanlığı sistemiyle devam etmesi gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 35,4 olurken; çoğunluk yüzde 54,5 ile parlamenter sisteme dönüş istedi. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 10,1 olarak görüldü.

MANSUR YAVAŞ ÖNDE

Yöneltilen bir diğer soru ise “Yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayı kim olmalıdır?” oldu. Verilen yanıtlarda yüzde 25,3’le Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş birinci oldu. Yavaş’ı ise yüzde 19,6 ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu takip etti. İmamoğlu’ndan sonra yüzde 7,8’le üçüncü sırada CHP lideri Özgür Özel yer aldı.

ŞİMŞEK’E GÜVENİLMİYOR 

Tasarruf tedbirleriyle sık sık tartışılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in uyguladığı politikaların ülkeyi düze çıkarabileceğini belirtenlerin oranı yüzde 26,2 oldu. Ülkeyi düze çıkaramayacağını belirtenlerin oranı ise olumlu oy verenleri açık arayla geçerek 61,1 oldu. Fikir belirtmeyenlerin oranı yüzde 12,7 oldu. 

ESAD’LA GÖRÜŞÜLMELİ

Suriyeli sığınmacı sorununun çözümü için hükümetin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmesi gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 85,4 oldu. Görüşmemesi gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 8,5 iken yüzde 6,1 fikir belirtmedi. 

NORMALLEŞMEYE DESTEK

Halka, CHP lideri Özel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesiyle siyasette normalleşme/yumuşama dönemine girilmesine ilişkin sorular da yöneltildi. Bu süreci olumlu karşılayan yurttaşlar yüzde 54 ile çoğunluğu aldı. Olumsuz karşılayanların oranı yüzde 35,6 olurken yüzde 10,4 görüş belirtmedi. Ayrıca CHP’nin AKP’yle görüşmeye devam etmesi gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 59,2; AKP’yle görüşmemesi gerektiğini belirtenlerin oranı ise yüzde 27,7 oldu. 


Haber Kaynağı : 12punto

Erken seçim Area Araştırma CHP