Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Sanat ve siyaset dünyasından Ayten Gökçer'e veda paylaşımları

Tiyatro ve sinemanın usta isimlerinden Ayten Gökçer, 84 yaşında hayatını kaybetti. Gökçer'in cenazesi yarın Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Gökçer'in ölümü sanat ve siyaset camiasında üzüntüyle karşılandı.

Sanat ve siyaset dünyasından Ayten Gökçer'e veda paylaşımları

Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Ayten Gökçer, İstanbul'da vefat etti.

Gökçer'in cenazesi 15 Mayıs Çarşamba günü öğle namazının ardından İstanbul'da Zincirlikuyu Mezarlığı'na eşi Cüneyt Gökçer'in yanına defnedilecek.

Ayten Gökçer'in kızı Aslı Gökçer, "'Kafa tuttuğu hastalığın, kafası bile yerinde değilken... En yakınlarımızı bile inandıramadık hastalığına çünkü zekası her şeyin önüne geçti. Son zamanlara kadar şaşırttı, kahkahalara boğdu yetmez gibi akıl verdi. Bu sefer gitmeyi seçti kalbinden hiç eksiltmediği annesine, Cüneyt'ine... Aslı'sını, Efe'sini, Yonca'sını, damadı Kerem'ini, Ayşen'ini, Cansu'sunu Lal'ini güçlü yüreğine aldı ve sessizce gitti. Çok sevdik seni annem, çok kırık kalbimiz" ifadelerini kullandı.

AYTEN GÖKÇER'İN ÖLÜMÜ SONRASI KİM NE DEDİ?

Ekrem İmamoğlu: Sinema ve tiyatromuzun değerli ismi Ayten Gökçer’in vefat haberini üzüntü ile öğrendik. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.

Mansur Yavaş: Tiyatro ve sinemamızın değerli ismi Ayten Gökçer’in vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.

Mehmet Nuri Ersoy: Sinema ve tiyatromuzun duayenlerinden Ayten Gökçer'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Sanatıyla ardında derin izler bırakan kıymetli sanatçımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm sanat camiamıza baş sağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.

Muhittin Böcek: Tiyatro ve sinemamızın usta ismi Ayten Gökçer'in vefat haberini üzülerek öğrendim. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.

Bahadır Erdem: Ankara’da geçen çocukluğumun en canlı ve başarılı tiyatro sanatçılarının başında gelen, Büyük Tiyatro’nun o yıllardaki en büyük prodüksiyonlarının yıldızı Türk tiyatrosunun usta oyuncusu Ayten Gökçer’i kaybetmenin üzüntüsüyle kendisine Allahtan rahmet diliyorum.

Tevfik Göksu: Bugün vefat haberini aldığımız, ülkemizin duayen sanatçılarından Ayten Gökçer'e Cenab-ı Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve tüm sanat camiasına başsağlığı diliyorum.

Güven Hokna: Duayen oyuncu canım Ayten Gökçer'in vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Bu dünyadan müthiş iyi bir oyuncu geçti. Mekanı cennet olsun, nurlarda uyusun.

Hülya Koçyiğit: Türk tiyatrosu ve sinemamızın kıymetli isimi Ayten Gökçer'in vefat haberini büyük bir üzüntü ile öğrendim. Daha dün seni anmıştık oysa ki... Ne diyeceğimi bilmiyorum. Bir an var, o da şu an... Keşke anmışken arasaydım.

Mahsun Kırmızıgül: Ah Ayten annem ah. Çok üzgünüm... Tiyatro ve sinemamızın çok değerli usta ismi Ayten Gökçer’in vefat haberini aldım. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.

Berna Laçin: Nadir görülen güzellikteydi. En hakikisinden üstelik. Allah rahmet eylesin.

Dilek Kaya İmamoğlu: Tiyatronun ve sinemanın usta isimlerinden Ayten Gökçer’in vefat haberini aldık, çok üzgünüm. Ailesine, sevdiklerine ve tüm sanat camiasına başsağlığı diliyorum.

Aylin Kotil: Tiyatro ve sinemamızın değerli ismi, hepimizin gönlünde taht kuran usta oyuncu Ayten Gökçer'i kaybetmeninin üzüntüsünü yaşıyoruz. Değerli sanatçımıza Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve sanat camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum.

Gülsin Onay: Ayten Gökçer’i kaybetmişiz. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine sabırlar dilerim. Türk tiyatrosunun başı sağ olsun.

İzzet Çapa: Çok büyük ustaydı… Türk tiyatro ve sinemasının efsane isimlerinden biriydi… Maalesef kaybetmişiz… Çok çok üzgünüm… Başımız sağ olsun…

Yekta Kopan: Büyük bir oyuncu, bir devir. Başımız sağ olsun.

AYTEN GÖKÇER KİMDİR?

Ankara doğumlu Ayten Gökçer, 26 Ocak 1940 yılında dünyaya geldi. 1952 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'nın bale bölümüne başlayan Gökçer, 1958 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nun sanatçı kadrosunda göreve başladı.

1964 yılında tiyatro oyuncusu Cüneyt Gökçer ile dünyaevine giren Ayten Gökçer'in Aslı Gökçer Oba adında kızı var. Eşi tiyatrocu Cüneyt Gökçer ise 23 Aralık 2009 yılında hayatını kaybetti.

1965 yılında yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı ve Ajda Pekkan, Erol Taş, Gönül Yazar ile beraber Galatasaray'ın efsane futbolcusu ve gol kralı Metin Oktay'la başrolü paylaştığı Taçsız Kral filmiyle sinemaya başladı. Ama sinemadan daha çok tiyatroya önem verdi. Yedi Kocalı Hürmüz adlı müzikalde Hürmüz rolü ile başrolde oynadı.

AYTEN GÖKÇER'İN KAZANDIĞI ÖDÜLLER

1988'de Devlet Sanatçısı olan Ayten Gökçer, pek çok ödül kazandı. 1999 yılında Yılan Hikayesi adlı dizi ile televizyon dizilerinde oynamaya başladı. Gökçer'in kazandığı ödüllerden bazıları ise şöyle:

1966 - 1967 Sanat Sevenler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu ödülü

1970 - 1971 Sanat Sevenler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu ödülü

1974 Gazeteciler Derneği En İyi Sanatçı ödülü

1975 Gazeteciler Derneği En İyi Kadın Sanatçı ödülü

1976 Tercüman gazetesi okuyucu oyları ile Yılın Sanatçısı ödülü

1982 Ses Mecmuası Yılın En İyi Kadın sanatçısı ödülü

1989 Türk Basın Birliği'nin Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı ödülü

1990 Türk Basın Birliği'nin Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı ödülü

1992 Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü

1997 Türk İş Kadınları derneği En İyi Sanatçı ödülü


Haber Kaynağı : 12punto

Ayten Gökçer

İlgili Haberler