Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,6293
Dolar
Arrow
32,5393
İngiliz Sterlini
Arrow
40,2928
Altın
Arrow
2493,0000
BIST
Arrow
9.693

Hablemitoğlu suikastı davası: Savcı Kıbrıs Sırrını Çözdü…

Akademisyen ve Yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı davasına devam ediliyor. 12punto Yazarı Müyesser Yıldız, duruşma salonundan bildiriyor.

Hablemitoğlu suikastı davası: Savcı Kıbrıs Sırrını Çözdü…

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı davasının dördüncü gününde de tanık dinlenmesine devam edildi. 28 yıl Özel Kuvvet Komutanlığı’nda görev yapan emekli Albay Tan Dervişoğlu, Gökhan Nuri Bozkır’ın iddialarını tamamen kurgu olarak değerlendirirken Bozkır için de, “Kişilik bozukluğu, karakter zaafiyeti olan; değil MAK Alayı, TSK’da bulunmaması gereken bir subaydı. Her türlü kişi tarafından kullanılabilecek, cıvık biriydi.” dedi.

Bu arada sanık Tarkan Mumcuoğlu’nun Kazakistan’dayken eşini aramalarında KKTC numaralarının gözükmesinden hareketle Mumcuoğlu’nun Hablemitoğlu suikastının tetikçisi olduğunu iddia eden Savcı Zafer Ergün, ucuz olduğu için Kazakistan aramalarının Kıbrıs üzerinden aktarılmış olabileceğini kabul etti. Bunun üzerine Mumcuoğlu’nun avukatı, “İlk kez Savcı’yla aynı görüşteyiz.” dedi.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü 17’nci celsesinde dinlenen ilk tanık Tan Dervişoğlu, ne Hablemitoğlu suikastı ne de sonraki dönemde ÖKK’da farklı bir yapılanmaya şahit olduğunu belirterek Gökhan Nuri Bozkır’ın iddiaları için, “tamamen kurgu ve deli saçması” değerlendirmesini yaptı.

Kazakistan’a Tarkan Mumcuoğlu’ndan önce tim komutanı olarak giden ve görevi Mumcuoğlu’na devreden Tan Dervişoğlu, sorular üzerine bu ülkeye nasıl gittiklerini, nerede kaldıklarını, Türkiye’deki ailelerini nasıl aradıklarını anlattı. Dervişoğlu telefon için bir kart aldıklarını belirtince Gökhan Nuri Bozkır’ın avukatı Emrah Tuncer, bir çağrı taşıma kartını Mahkeme Başkanı’na verip, “Bu mu?” diye sordu. Başkan da bunun nasıl kullanıldığını, arama yapıldığında hattın aktarmasının nereden gözüktüğünü sordu. Dervişoğlu ve avukatlar bunun açıklamasını yaparken, Tarkan Mumcuoğlu’nun Kazakistan görevindeyken yaptığı aramalarda KKTC numaralarının gözükmesinden hareketle, Mumcuoğlu’nun KKTC üzerinden gizlice Ankara’ya gelip Hablemitoğlu’nu öldürdüğünü iddia eden Savcı Zafer Ergün şunu sôyledi:

“Bu kartlı aramalarda hangisi ucuzsa oradan aktarılıyor. Genellikle Kıbrıs’ı kullanıyorlar.”

Bunun üzerine Mumcuoğlu’nun avukatlarından Eren Turan, “İlk kez Sayın Savcı’yla aynı görüşteyiz.” derken Av. Enes Taner de bu aramalarla ilgili bilirkişi raporu sunduklarını, çoğunun çağrı taşıma numarası olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

Bu haber güncellenmeye devam etmektedir.
Haber Kaynağı : 12punto

necip hablemitoğlu